Naukowiec Łukasiewicz-Instytutu Lotnictwa laureatem konkursu Forbes "30 under 30"
Dr inż. Adam Okniński, kierownik Zakładu Technologii Kosmicznych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, został laureatem europejskiej edycji prestiżowego konkursu Forbes „30 under 30” w kategorii „Manufacturing & Industry”.
300 młodych wizjonerów z 32 krajów w Europie – w tym gronie znalazł się młody, polski naukowiec, Adam Okniński, który na co dzień kieruje zespołem ponad 50 inżynierów pracujących nad technologiami kosmicznymi w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa w Warszawie.
Forbes „30 under 30” to lista 30 liderów i liderek poniżej 30. roku życia wybieranych w 10 kategoriach, którzy mają znaczący wpływ na przemiany w takich dziedzinach jak: technologia, przemysł, nauka, biznes, czy społeczeństwo.
Na liście tegorocznych laureatów konkursu Forbes „30 under 30” jest wiele znanych nazwisk (m.in. aktywistka Greta Thunberg), w tym grono aktorów, sportowców i startupowców.
Wyróżnienie Forbes „30 under 30” w kategorii „Manufacturing & Industry” (Produkcja i przemysł) to nie pierwsza nagroda przyznana Adamowi Oknińskiemu w kontekście osiągnięć naukowych, i w kategorii przemysłowej.
W poprzednich latach był on także laureatem III miejsca na świecie w konkursie ICAS-IFAR Award 2020 (jednocześnie I miejsca w kategorii technologii kosmicznych), I miejsca w konkursie Innowator Mazowsza oraz wielu innych, zespołowych wyróżnień – między innymi za rozwój rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN i ekologicznych napędów satelitarnych.
Technologie kosmiczne dla przemysłu
Wyróżnienie Adama Oknińskiego w konkursie Forbes “30 under 30” jest docenieniem jego udziału w rozwoju liczącego się w Europie ośrodka rozwoju napędów kosmicznych.
– Choć nagroda została przyznana indywidualnie, jury konkursu doceniło osiągnięcia naszego całego zespołu. Traktujemy to jako potwierdzenie, że nisze technologiczne dotyczące innowacyjnych napędów kosmicznych, na które postawiliśmy, są słuszną ścieżką rozwoju. Dbamy o to, by nasze prace przekładały się na wzrost możliwości krajowego sektora technologii kosmicznych i by docelowo przełożyły się na nowe produkty i zysk polskiego przemysłu – mówi Adam Okniński.
To właśnie w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa prowadzone są prace badawcze i rozwojowe w zakresie technologii rakietowych, napędów satelitarnych, ekologicznych materiałów pędnych i modułów deorbitacyjnych. Instytut pracuje na co dzień przy wielu projektach na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak również w ramach partnerstwa, m.in. z ThalesAlenia Space, Airbus Defence & Space, ArianeGroup, DLR, CNES, czy polskimi firmami: Creotech Instruments, Astroniką, Mesko, ZPS Gamrat oraz Jakusz.
Projekty badawcze
Zespół inżynierów kierowany przez Adama Oknińskiego realizuje także ambitny projekt rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN (obecnie w wersji 2K), która jest pierwszą konstrukcja na świecie demonstrująca wykorzystanie w locie nadtlenku wodoru o stężeniu powyżej 98%. BURSZTYN jest efektywną kosztowo, skalowalną i ekologiczną platformą umożliwiającą sondowanie atmosfery oraz realizowanie badań w mikrograwitacji. Rakieta została pomyślnie przetestowana podczas prób lotnych.
Zespół opracowuje także technologie, które mają umożliwić rozwój europejskich lądowników księżycowych i planetarnych. W ramach programu ESA PLIIS, jak i Future Launchers Preparatory Programme, opracowywana jest technologia niezbędna do zmiany wartości ciągu silników w bardzo szerokim zakresie, co jest konieczne do efektywnego lądowania na Księżycu. Polskie rozwiązanie, opracowywane z Astroniką i JakuszSpaceTech jest pierwszym na świecie, które rozwija tego typu technologię dla silników na ekologiczne i przechowywalne w kosmosie materiały pędne, co ma fundamentalne znaczenie dla planowanych europejskich misji eksploracyjnych nowej generacji. Jest to jednocześnie technologia mogąca mieć również zastosowanie w małych rakietach wielokrotnego użytku, których pierwszy stopień mogłyby lądować z powrotem na ziemi.
Więcej informacji:
• 30 under 30 Europe 2020
• Alexandra Wilson, By The Numbers: Meet The Forbes Under 30 Europe Class Of 2020
Komentarze