Innowacyjny system stabilizacji lotu za pomocą trymerów (ISSLOT)

ISSLOT (fot. ilot.edu.pl)

Instytut Lotnictwa rozpoczął realizację projektu dot. innowacyjnego systemu stabilizacji lotu za pomocą trymerów (ISSLOT).

Stabilizacja lotu statków powietrznych jest zapewniana przez złożone systemy sterowania Flight Management Systems (FMS, Systemy Sterowania Lotem), a w szczególności przez układy zwane autopilotami. Są one dosyć kosztowne i nie wszystkie statki powietrzne są w nie wyposażane.

Większość statków powietrznych, w tym przede wszystkim samoloty, posiada jednak powierzchnie odciążające/wyważające zwane trymerami. Montowane są zazwyczaj na głównych powierzchniach sterowych: sterze wysokości i sterze kierunku, niekiedy także na lotkach.

Podczas prowadzonych badań nad zagadnieniami sterowania lotem samolotów stwierdzono, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość stabilizacji lotu ustalonego samolotu właśnie za pomocą trymerów. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i możliwe do zastosowania w wielu lekkich samolotach Lotnictwa Ogólnego, tzw. General Aviation. Samolot wyposażony w takie urządzenie będzie.

Celem projektu jest zaprojektowanie, budowa i przebadanie układu stabilizacji lotu lekkiego samolotu za pomocą trymerów. Biorąc pod uwagę panujące obecnie tendencje do rozszerzania zakresu ilościowego i jakościowego lotnictwa ogólnego oraz przewidywane nowe zasady wykonywania lotów w przestrzeni kontrolowanej w Europie, tego typu system zabudowany na pokładzie samolotów użytkowanych w przyszłości masowo znacznie zwiększy bezpieczeństwo wykonywania lotów oraz dostępność takich środków lokomocji dla użytkowników na najniższym dopuszczalnym poziomie profesjonalizmu.

Prace Instytutu Lotnictwa pod kierownictwem dr hab. inż. Cezarego Szczepańskiiego nad projektem realizowanym wraz z Airbus Poland S.A. potrwają do 2021 roku.

Więcej informacji na stronie www.ilot.edu.pl

Źródło: Instytut Lotnictwa
comments powered by Disqus