Akcelerator Łukasiewicza: projekt Thaliana Space laureatem

Akcelerator Łukasiewicza 2021 - statuetki dla laureatów (fot. ilot.lukasiewicz.gov.pl)

Centrum Łukasiewicz poinformowało o wynikach pierwszej edycji programu startupowego Akcelerator. W finałowej gali DemoDay wzięło udział 14 zespołów z instytutów badawczych Łukasiewicza, których członkowie zaprezentowali swoje pomysły przed publicznością i zaproszonymi ekspertami.

Wśród 5 zwycięskich projektów znalazła się Thaliana Space, której  pomysłodawcami są przedstawiciele Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa: Błażej Marciniak, Damian Kaniewski oraz Paweł Surmacz. Celem przedsięwzięcia jest komercjalizacja produkcji nadtlenku wodoru klasy HTP, bazującej na technologii opracowanej w Instytucie.

Potencjał komercjalizacyjny Thaliana Space opiera się na ekologicznym materiale pędnym do napędów satelitarnych nowej ery. Zdominowany przez hydrazynę rynek napędów satelitarnych jest obecnie w znacznej recesji. Głównymi powodami są: toksyczność, koszty zakupu oraz eksploatacji, obecne i nadchodzące ograniczenia prawne (m.in. regulacja REACH).

Proponowanym przez zespół rozwiązaniem jest nadtlenek wodoru klasy HTP o bardzo wysokiej czystości i stężeniu (do 99,9%), przeznaczony do napędów satelitarnych jako alternatywa dla hydrazyny. Substancja ta jest przyjazna środowisku, bezpieczna, wydajna oraz zdecydowanie tańsza niż inne obecne na rynku opcje. Jej możliwe zastosowania to m.in.: branża energetyczna, kosmiczna oraz BHP.

W kolejnych etapach rozwoju chcielibyśmy wprowadzić do oferty przedsiębiorstwa komponenty napędów satelitarnych oraz całe jednostki napędowe. Jednym z podstawowych założeń jest ścisła współpraca z naszym Instytutem – podkreśla Błażej Marciniak, lider projektu Thaliana Space.

Zaangażowanie Instytutu w program Akcelerator Łukasiewicza wynika z odczuwalnej od kilku lat potrzeby istnienia krajowego podmiotu, który mógłby komercjalizować rozwiązania z zakresu technologii napędów satelitarnych, rozwijanych w Instytucie. Nowy podmiot może pozwolić na dalszy rozwój projektów, poszerzenie puli możliwych programów zewnętrznych oraz pozyskiwanie inwestorów kapitałowych.

Nazwa Thaliana Space nie jest przypadkowa: Arabidopsis Thaliana to pierwsza roślina, która zakwitła w przestrzeni kosmicznej (na pokładzie sowieckiej stacji Salyut 7) i była wielokrotnie wysyłana w celach badawczych podczas innych misji. Twórcy Thaliana Space chcieli tym samym nawiązać do ekologicznego charakteru nadtlenku oraz prospołecznego podejścia do wspólnego dobra jakim jest zarówno nasza planeta, jak i otaczająca ją przestrzeń.

O Akceleratorze Łukasiewicza

Akcelerator to program skierowany do pracowników Sieci Badawczej Łukasiewicz, którego celem jest zwiększenie liczby wdrożeń, rozwiązań i technologii wypracowanych w Łukasiewiczu z pomocą komercjalizacji pośredniej, czyli spółek kapitałowych w formule start-upów.

Pełna lista Laureatów I edycji konkursu Akcelerator Łukasiewicza:
• Łukasiewicz – ICiMB (Spinel – Ceramiczne szkiełka zegarkowe: elegancja i wytrzymałość),
• Łukasiewicz – ILiM (Ultar – Precyzyjna lokalizacja wewnątrzbudynkowa),
• Łukasiewicz – ILOT (Thaliana Space – Ekologiczne paliwo do napędów satelitarnych nowej ery),
• Łukasiewicz – IMN (Oriolis – Przełomowa technologia ogniw litowo-siarkowych),
• Łukasiewicz – PORT (JMJ Co Mat – Powłoki antyoblodzeniowe do turbin wiatrowych).

Wśród 14 finalistów tegorocznego programu Akcelerator znalazł się także inny projekt Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa pn. L’Orbit (System rehabilitacyjny o funkcji pionizatora i trenażera chodu), którego autorami są Radosław Praski, Rafał Rosołek oraz Agnieszka Sobieszek.

Źródło: Instytut Lotnictwa
comments powered by Disqus