WIW przygotowuje unikatowy album lotniczy

  WIW przygotowuje unikatowy album lotniczy

Wojskowy Instytut Wydawniczy wspólnie z Muzeum Sił Powietrznych przygotowują album z okazji stulecia polskiego lotnictwa. Znajdą się w nim unikatowe fotografie przedstawiające historię sił powietrznych począwszy od czasów pionierów lotnictwa aż po współczesność. Album będzie gotowy na uroczystości rocznicowe, które odbędą się w sierpniu w Dęblinie.

– To będzie prawdziwa gratka dla miłośników lotnictwa – mówi Wojciech Kiss-Orski z Wojskowego Instytutu Wydawniczego, redaktor albumu o stuleciu polskiego lotnictwa wojskowego. Publikacja powstaje we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Prace nad albumem wspiera też wiedzą i dokumentacją warszawska Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego.

– Na album złożą się wyjątkowe i dotąd nie publikowane archiwalne zdjęcia z zasobów Muzeum – opowiada Kiss-Orski. Publikacja będzie podzielona na trzy okresy: międzywojenny, wojenny i powojenny, a każdy z działów poprzedzi wstęp autorstwa Roberta Gretzyngiera, prezesa Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.

– Zdjęcia z naszych zbiorów będą dokumentować historię lotnictwa na różnych jej etapach, począwszy od pierwszych lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i czasów pionierów lotnictwa, aż po dzień dzisiejszy i najnowsze technologie lotnicze – mówi Paweł Pawłowski, dyrektor dęblińskiego Muzeum.

Jak dodaje Kiss-Orski, wydawcom zależy, aby w albumie zostali ukazani także nieznani lub mało znani bohaterowie naszego lotnictwa, piloci i mechanicy. – Chcemy też, aby każde zdjęcie było jak najdokładniej opisane – mówi redaktor. O rzetelność historyczną wydawnictwa zadbają badacze lotnictwa: dwóch pracowników dęblińskiego Muzeum Jacek Zagożdżon i Marcin Arbuz oraz Robert Gretzyngier.

– Wojskowy Instytut Wydawniczy to uznana marka, dlatego projekty wydawnicze, które realizujemy, wybieramy niezwykle starannie i na pewno „nie idziemy w ilość” – mówi Maciej Podczaski, dyrektor WIW-u. Dodaje, że 100-lecie lotnictwa to temat niezwykle obszerny, dlatego realizacja albumu na pewno będzie wyzwaniem.

Dyrektor WIW zauważa, że dzieje lotnictwa to wspaniały rozdział w historii polskiego oręża, do dziś motywujący historyków i pasjonatów do badań. – Wierzę, że dla przyszłych pokoleń ten unikatowy album będzie nie tylko lekcją historii, ale także ważnym świadectwem o nas, naszej estetyce, stosunku do narodowego dziedzictwa, a przede wszystkim będzie dowodem naszej wdzięczności i uznania dla twórców niepodległego państwa polskiego – podkreśla Maciej Podczaski.

Album będzie gotowy na tegoroczne centralne uroczystości 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, które odbędą się w Dęblinie 22–24 sierpnia.

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus