Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zakończyło się formalne posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE)

6 października br. w Luksemburgu zakończyło się, pierwsze w ramach polskiej Prezydencji, formalne posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE). W imieniu Rady obradom przewodniczył minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Podczas nieformalnego lunchu ministrowie dyskutowali m.in. na temat rewizji wytycznych UE w sprawie Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Odnosząc się do spotkania minister Cezary Grabarczyk na konferencji prasowej wyraził nadzieję, że dyskusja ta przyczyni się do ostatecznego ukształtowania treści rozporządzenia KE dotyczącego tej problematyki, którego publikacja zaplanowana jest na 19 października br.

Rada przyjęła konkluzje do Komunikatu Komisji Europejskiej „UE i jej regiony sąsiednie: nowe podejście do współpracy transportowej”, które potwierdzają znaczenie spójnych połączeń transportowych dla pogłębienia integracji gospodarczej i politycznej z regionami sąsiednimi. Ich udoskonalenie można zapewnić m.in. poprzez poprawę standardu infrastruktury transportowej. Konkluzje podkreślają współpracę obejmującą wszystkie rodzaje transportu, w tym operacje intermodalne. Z zadowoleniem odnotowuje się działania, które zmierzają do poszerzenia Wspólnego Europejskiego Obszaru Lotniczego, usuwanie barier w ruchu morskim w Europie i jej sąsiedztwie, zwiększenie interoperacyjności systemów kolejowych oraz ułatwienie swobodnego przewozu osób i towarów dzięki usprawnieniu procedur przekraczania granic.

Komunikat KE otwiera nowy etap współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE w dziedzinie polityki transportowej. Jest realizacją inicjatywy Partnerstwa Wschodniego w zakresie infrastruktury, która jest jednym z priorytetów Prezydencji i UE. Jego realizacja jest możliwa dzięki udoskonaleniu połączeń transportowych, które pogłębią integrację ekonomiczną, zwiększą mobilność obywateli, oraz stworzą optymalne warunki dla rozwoju inwestycji.

Ministrowie zainicjowali debatę orientacyjną w sprawie stosowania tzw. tachografów, która bazowała na pytaniach skierowanych do państw członkowskich przez polską Prezydencję. Jej celem był przegląd obowiązującego systemu, po to aby zidentyfikować i wyeliminować jego słabe strony – do których zalicza się nieprzestrzeganie przepisów czasu pracy kierowców, manipulacje oraz wysokie koszty administracyjne.

W dziedzinie transportu lotniczego Rada przyjęła dwie decyzje – pierwsza upoważnia Komisję do prowadzenia w imieniu UE negocjacji ws. umowy wysokiego szczebla między UE a Europejską Organizacją ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol). Druga decyzja upoważnia Komisję do otwarcia negocjacji ws. kompleksowej umowy o transporcie lotniczym z Republiką Azerbejdżanu. Jest to to istotne kontekście harmonizacji przepisów o bezpieczeństwie lotniczym.

Prezydencja przedstawiła również informację dotyczącą rezultatów nieformalnego posiedzenia ministrów transportu nt. mobilizacji prywatnych źródeł finansowania infrastruktury transportowej, które odbyło się w Sopocie w dniach 5-6 września br., w szczególności przyjętych tam konkluzji Prezydencji. Zaprezentowana została także informacja nt. zaplanowanego na 24-25 października br. w Krakowie spotkania ministerialnej konferencji ws. Partnerstwa Wschodniego.

Minister Cezary Grabarczyk uczestniczył również w spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz odbył bilateralne rozmowy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i komisarzem ds. transportu Siimem Kallasem.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony