Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowe rozporządzenie o świadectwach

Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, iż od 22 grudnia 2008 r. obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 206, poz. 1290).

Rozporządzenie to wprowadza wiele zmian w stosunku do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 sierpnia 2005 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 168, poz. 1407).

W służbie radiokomunikacyjnej lotniczej zlikwidowano świadectwo ograniczone operatora radiotelefonisty, wprowadzono możliwość uzyskania świadectwa w sposób uproszczony bez konieczności odbywania szkolenia teoretycznego i praktycznego w organizacji szkolenia lotniczego przez osoby, które dotychczas w ramach swoich obowiązków służbowych wykonywały czynności operatora urządzeń radiowych bez wymaganego świadectwa. Dotyczy to przede wszystkim pracowników MON, MSWiA oraz pilotów zagranicznych czynnie uprawiających zawód, którzy uzyskali możliwość przystąpienia do egzaminu bez wymaganego okresu szkolenia i praktyki, na podstawie zaświadczenia wydanego przez pracodawcę.

W zakresie potwierdzenia odbycia szkolenia teoretycznego i praktycznego określono zasadę, że potwierdzeniem jest zaświadczenie wydane przez ośrodek szkolenia lotniczego. Zrezygnowano z konieczności potwierdzania odbycia praktyki (co najmniej 10 godzin) wpisem w książce lotów.

Wprowadzono również wymóg złożenia wniosku o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych, co najmniej 14 dni przed terminem egzaminu, który osoba ubiegająca się o świadectwo wskazuje we wniosku.

Zmieniono także skalę ocen oraz punktację decydującą o ocenie, która może być tylko pozytywna lub negatywna. Wprowadzono przepis zmieniający zasady przystąpienia do egzaminu poprawkowego, który pozwala przystąpić do takiego egzaminu osobie, która uzyskała pozytywną ocenę z co najmniej jednego przedmiotu egzaminacyjnego.

UKE zachęca do lektury rozporządzenia, zwłaszcza przepisów przejściowych i końcowych, które są bardzo istotne przy wymianie świadectw (uwaga: na wniosek osoby zainteresowanej wymianie podlegają tylko ważne świadectwa).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony