Przejdź do treści
RPAS Ogar (fot. info.dron.pl)
Źródło artykułu

Bezzałogowiec Ogar jako łowca danych

Gospodarka, w tym przemysł, rolnictwo, sektor usługowy, kultura, nauka, sztuka i wszelkie inne twory społeczne, posługują się stale informacją. Nierzadko w postaci wielkich zbiorów danych. Sprawne zaś operowanie tymiż zbiorami, jak i równie sprawne ich pozyskiwanie, to kluczowe zadania ówczesnego świata, gwarantujące postęp.

Metod pozyskiwania danych jest oczywiście całe mnóstwo, zależnie od potrzeb i sytuacji. Są rozwiązania i lepsze, są i gorsze, są też klasyczne, jak i bardzo nowatorskie. Wybór metody generalnie zależy od woli ludzkiej, możliwości pozyskania odpowiedniej wiedzy oraz technologii i nierzadko – od przypadku.

Zakładając jednak, że mamy do czynienia ze społeczeństwem w pełni świadomym, nastawionym na sukces, szukającym ciągle lepszych rozwiązań, a tym samym lepszego życia, musimy jednak odrzucić przypadek, a skupić się na nowoczesnych, wydajnych i ukierunkowanych modelach biznesowych.

Bezzałogowce jako narzędzia pozyskiwania danych

Obecny rozwój technologii daje nam do dyspozycji całe mnóstwo mechanizmów i narzędzi, dzięki którym lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej, można zdobywać dane, można je porządkować, przetwarzać i dystrybuować.

Do tego rodzaju zadań stosuje się nie tylko nowoczesne oprogramowanie oraz szybkie komputery, ale także coraz częściej sięga się aż po robotykę, w tym nierzadko bezzałogowe statki powietrzne.

Drony, bo o nich tu oczywiście mowa, podbijają obecnie rozmaite rynki na całym świecie. Poczynając od prozaicznych zabawek, poprzez dedykowany sprzęt dla profesjonalistów, aż po sprzęt wspierający działania militarne. Zjawisko to przejawia się zarówno globalnie – na całym świecie, jak i lokalnie – w Polsce.

Realizacja celu

Niemal każdy bezzałogowiec, niezależnie od rodzaju, gromadzi różne informacje, przetwarza oraz udostępnia je swemu operatorowi. Jednak nie wszystkie maszyny czynią to na odpowiednio wysokim poziomie. W przypadku, gdy chcemy uzyskać dane najwyższej jakości, gdzie kluczowy jest także czas pozyskania tychże informacji, gdzie liczy się także wygoda, bezpieczeństwo, niezawodność, uniwersalność, precyzja oraz prostota całego systemu – wówczas zachodzi konieczność użycia wyspecjalizowanego sprzętu – stworzonego w ściśle określonym celu.

Jednak stworzenie profesjonalnej maszyny tylko do jednego celu może być mało optymalne, wręcz nieporęczne i drogie. Konstrukcja modułowa w tym przypadku rozwiązuje ów problem w sposób niezwykle elegancki – dzięki niej jedna maszyna może być wyspecjalizowana do wielu różnych zadań, nie tracąc przy tym swych kluczowych atutów. Wystarczy wymiana głowicy, by całkowicie zmienić charakter i zdolności operacyjne maszyny.

Powyższa koncepcja przyświeca wielu projektantom bezzałogowych statków powietrznych na całym świecie, przyświecała także i twórcom polskiego, modułowego pionowzlotu – Ogara. Firma Novelty RPAS z Gliwic stworzyła bowiem całkiem niedawno wielowirnikowca (oblot w lutym br.), którego najważniejszym zadaniem jest właśnie to pozyskiwanie najwyższej jakości informacji w sposób pewny, zorganizowany oraz wydajny, przy czym sama maszyna, jako platforma nośna, została bogato wyposażona w szereg różnych głowic operacyjnych. Niepodważalnie jest to zatem konstrukcja także modułowa.

Ogar po raz pierwszy został zaprezentowany światu na tegorocznych, polskich targach EUROPOLTECH w Warszawie.

Wiedza, wspólna pasja i doświadczenie buduje

Novelty RPAS to co prawda młoda spółka, założona w ubiegłym roku, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji RPAS’ów (ang. Remotely Piloted Aircraft Systems) na rynek cywilny, jednak trzeba od razu podkreślić, iż załodze tejże firmy nie brak wieloletniego doświadczenia. Już od 10 lat członkowie zespołu tworzącego obecną firmę zajmują się projektowaniem, wytwarzaniem oraz pilotażem bezzałogowych maszyn latających. Cenne doświadczenie zbierali m.in. budując kompozytowe motoszybowce, czy aktywnie uczestnicząc w kole naukowym High Flyers Politechniki Śląskiej.

Obecnie spółka zapewnia kompleksową ofertę w zakresie zastosowania RPAS’ów, m.in. doradztwo, usługi fotogrametryczne, obserwacyjne, reklamowe, szkoleniowe, dostawy, wdrożenia oraz serwis sprzętu (także pogwarancyjny). Firma może się pochwalić już co najmniej kilkoma profesjonalnymi produktami, m.in. świetny, bezzałogowy samolot Albatros, czy wielowirnikowy, wspomniany już Ogar, o którym szerzej – w dalszej części artykułu.

Łowca danych

Bez wątpienia Ogar, to sprzęt dla profesjonalistów. Świadczą o tym chociażby jego unikalne cechy oraz możliwości. To sprzęt stworzony w określonym celu. Sprzęt, który ma zadowolić najbardziej wymagającego klienta.

Powyższa opinia nie wynika oczywiście ściśle z określonego, jednego faktu. Generalnie to wypadkowa wielu różnych cech, które dopiero ujęte razem – tworzą wyraźnie wyróżniający się produkt.

Cały artykuł można przeczytać na stronie: www.info.dron.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony