Przejdź do treści
MQ-9B SkyGuardian (fot. General Atomics Aeronautical Systems)
Źródło artykułu

Indie kupią 31 amerykańskich dronów bojowych i inne uzbrojenie z USA za 4 mld dolarów

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Indiom 31 dronów bojowych MQ-9B SkyGuardian i innego sprzętu wojskowego za prawie 4 mld dolarów - poinformował w piątek portal brytyjskiej stacji BBC.

Głównym wykonawcą zamówienia, w którego skład wejdą również rakiety AGM-114R Hellfire, bomby laserowe o małej średnicy i inny sprzęt będzie firma General Atomics Aeronautical Systems.

Indie od dłuższego czasu starały się ograniczyć import broni z Rosji - zarówno dlatego, że zmniejszają się możliwości eksportowe Moskwy, jak też dlatego, że Delhi stara się uniknąć ochłodzenia stosunków z USA.

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zauważył, że uwikłana w wojnę z Ukrainą i objęta zachodnimi sankcjami Rosja przestaje być postrzegana przez Indie jako niezawodny dostawca, a rząd w Delhi ma również świadomość, że podpisanie większej umowy zbrojeniowej z Kremlem mogłoby grozić przekroczeniem "czerwonej linii" w relacjach z USA. ISW, powołując się na przedstawicieli indyjskich władz, podsumował, że Delhi musi działać ostrożnie - tak, by ochłodzenie relacji z Moskwą nie doprowadziło do pogłębienia relacji Rosji z Chinami.

Informujące o transakcji indyjskie media zauważają, że dodatkową przeszkodą na drodze do transakcji między USA i Indiami były informacje o planach zamachu, jaki władze indyjskie miały zamiar przeprowadzić na sikhijskiego separatystę, obywatela USA, opowiadającego się za stworzeniem na terenach oderwanych od Indii odrębnego państwa Sikhów. MSZ Indii zaprzeczało, jakoby miało z tym planem coś wspólnego i utworzyło w związku z tą sprawą komisję śledczą.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony