W Indiach 15% pilotów to kobiety – to najwyższy odsetek na świecie

Kobieta pilot w Indiach, fot. India Express

Spośród 17 726 zarejestrowanych pilotów w Indiach 2764 to kobiety, co jest najwyższym tego typu procentowym udziałem na świecie. Informacja ta została upubliczniona w momencie, gdy indyjskie stowarzyszenie pilotów komercyjnych oskarżyło linie lotnicze Air India o aktywną dyskryminację kobiet pilotów.

W Indiach jest w sumie 17 726 zarejestrowanych zawodowych lotników, a liczba ta uwzględnia 2764 kobiet. Według International Society of Women Airline Pilots, na całym świecie około 5 procent pilotów to kobiety, a w Indiach współczynnik ten jest znacznie wyższy i wynosi ponad 15 proc.

Zgodnie z raportem, odsetek kobiet wykonujących zawód pilota w Indiach jest ponad dwukrotnie wyższy niż w większości krajów zachodnich, w tym w Stanach Zjednoczonych i Australii. Jednak indyjskie stowarzyszenie pilotów komercyjnych oskarżyło niedawno rządowe linie lotnicze Air India o aktywną dyskryminację kobiet pilotów. Organizacja stwierdziła, że ostatnia lista awansów nie obejmowała kilku kobiet, które znajdują się na urlopie macierzyńskim, co oznacza odmowę przyznania należnych świadczeń, takich jak Leave Travel Concession (LTC) i niekorzystnie wpływa na ich karierę. 

Źródło: indiatimes.com
comments powered by Disqus