Lotnictwo biznesowe coraz bardziej dotknięte brakiem pilotów

Biznes jety na lotnisku w Houston

Istnieje zagrożenie, iż w nadchodzących latach właściciele prywatnych odrzutowców biznesowych będą musieli uziemić swoje maszyny, a wszystko to z powodu braku pilotów chętnych do pracy w tym segmencie lotnictwa. Samoloty, które pojawiły się jako symbol statusu najbogatszych ludzi na świecie, mogą być coraz większym obciążeniem dla ich właścicieli, nawet jeszcze przed uiszczeniem kosztów paliwa i opłat lotniskowych.

Zgodnie z analizami branżowymi, wielu z nich prawdopodobnie nie będzie w stanie znaleźć lotników, którzy zasiądą za sterami ich odrzutowców, jeśli w ciągu następnych dwóch dekad nie będzie przybywało co najmniej 5 tys. dodatkowych pilotów rocznie.

Firma Colibri Aircraft ostrzega, że sektor lotnictwa biznesowego ma coraz większe problemy z zatrudnieniem nowych pilotów, ponieważ ci otrzymują teraz coraz lepsze wynagrodzenie za pracę u komercyjnych i budżetowych przewoźników. Oliver Stone, dyrektor zarządzający spółki dodał, że brak możliwości zatrudniania pilotów zaczyna być odczuwalny na rynku sprzedaży samolotów.

„Aby zaspokoić rosnący popyt, do 2038 r. w lotnictwie biznesowym na całym świecie będzie potrzebnych ok 98 tys. nowych pilotów. Jednak podczas ich rekrutacji, sektor lotnictwa biznesowego ma trudności z konkurowaniem z tradycyjnymi liniami lotniczymi. Oznacza to, że komercyjni przewoźnicy nie tylko rekrutują obecnych pilotów lotnictwa biznesowego, ale także przyciągają świeżo wyszkolonych. Ten problem ma coraz większy wpływ na sprzedaż prywatnych odrzutowców i oczekujemy, że będzie on się utrzymywał”. 

Piloci w największych liniach lotniczych operujących z Wielkiej Brytanii, w tym Easyjet, British Airways i Ryanair, mogą zarobić nawet 200 tys. funtów rocznie. Wysokość oferowanych tam pensji przewyższa średnie zarobki w sektorze lotnictwa biznesowego, gdzie piloci mają często płacone za godzinę i muszą być gotowi do lotu w krótkim czasie, co dodatkowo powoduje, że wakaty oferowane przez tradycyjnych przewoźników stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. 

Źródło: independend.co.uk
comments powered by Disqus