Przejdź do treści
Źródło artykułu

II Światowy Zlot Śmigłowców w Zielonej Górze

II Światowy Zlot Śmigłowców odbędzie się w Zielonej Górze od 14 do 16 czerwca. Na lotnisku w Przylepie będzie można zobaczyć ponad sto różnych maszyn z wielu stron świata.

Impreza potrwa trzy dni, ale najciekawszym zapowiada się 15 czerwca. Wśród atrakcji jest wojskowy symulator skoków spadochronowych. Do Przylepu przyleci również ciężki śmigłowiec bojowy Mi-24. Jest nazywany „latającym czołgiem” lub „diabelskim rydwanem”. Będzie również wielozadaniowy śmigłowiec morski Leonardo AW101 z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Będzie można także zobaczyć sprzęt wojskowy, jak kraby, leopardy czy rosomaki. Podczas imprezy zobaczymy także śmigłowce ratownicze i cywilne. Do Przylepu przylecą maszyny z wielu krajów świata.

Zlot zacznie się 14 czerwca i potrwa trzy dni. 15 czerwca, rozegrane zostaną zawody śmigłowcowe w różnych widowiskowych konkurencjach.

"Ideą zlotu jest przybliżenie społeczeństwu roli, jaką ogrywają śmigłowce. Nie służą wyłącznie do przemieszania się, ale działają w ratownictwie, przewożą organy do transplantacji, uczestniczą w akcjach ratunkowy w górach oraz na morzu" – powiedziała prezes Stowarzyszenia Helisport i prezydent Międzynarodowej Organizacji Sportów Śmigłowcowych FAI Serafina Ogończyk-Mąkowska.

Podczas zlotu będzie można oglądać śmigłowce od środka. Odbędą się również przeloty tymi maszynami. Będą pokazy, występy artystyczne i wystawa zdjęć "Śmigłowce w służbie państwa".

Pierwszy taki zlot odbył się w Płocku w sierpniu 2023 r. W imprezie uczestniczyło 30 tys. widzów.

Organizatorzy przypominają, że lotnisko w Przylepie będzie zamknięte dla ruchu samochodowego! Zapewniona jest bezpłatna Komunikacja Miejska z miejsc (CRS) gdzie min. można zostawić swój samochód- szczegółowy rozkład poniżej. Pierwsze autobusy od godz. 11:30, ostatni kurs z Przylepu 20:00.

15 czerwca II Światowy Zlot Śmigłowców / Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe FAI kat. 2. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Maksymalna liczba osób przebywających jednoczasowo na terenie wydarzenia, z wyłączeniem obsługi i osób funkcyjnych, jest ograniczona.

(fot. Business Helicopter Club)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony