Przejdź do treści
F-16 należący do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych (fot. Ministerstwo Obrony Holandii)
Źródło artykułu

Holandia: dostarczymy Ukrainie sześć kolejnych myśliwców F-16

Holandia wstrzymała rozmowy na temat ewentualnej sprzedaży 6 myśliwców F-16. Państwo przeprowadziło rozmowy z firmą Draken International . Obie strony doszły do ​​wniosku, że sprzedaż i dostawa tych F-16 nie nastąpi w najbliższej perspektywie. Poinformowali o tym 5 lutego br. minister Kajsa Ollongren i sekretarz stanu Christophe van der Maat.

Holandia zawarła z międzynarodową firmą umowy na sprzedaż 12 samolotów F-16 w 2021 roku. Dzięki tym samolotom Draken rozszerzyłby swoją flotę o samoloty czwartej generacji. Firma chce konkurować o zamówienia i przetargi.

Jednak sprzedaż ta nie doszła do skutku, po czym Holandia zaoferowała Drakenowi możliwość zakupu 6 samolotów F-16 w przyszłości. Stanie się to na warunkach, które nie zostały jeszcze ustalone. Teraz, gdy rozmowy z Drakenem się zakończyły, nie ma już takiej sytuacji.

Holandia dostarczy teraz Ukrainie sześć kolejnych myśliwców F-16, łącznie zwiększając ich liczbę do 24 – poinformowała w poniedziałek holenderska minister obrony Kajsa Ollongren na platformie X.

"Przewaga Ukrainy w powietrzu jest niezbędna do przeciwdziałania rosyjskiej agresji" – dodała minister.

Wcześniej, w trzeciej dekadzie grudnia 2023 r., premier Holandii Mark Rutte mówił o 18 samolotach tego typu.

"Dostawy F-16 to jedno z najważniejszych zobowiązań dotyczących wsparcia wojskowego dla Ukrainy” – mówił w grudniu Rutte, zaznaczając jednocześnie, że zanim samoloty będą mogły zostać faktycznie dostarczone, należy spełnić szereg kryteriów, takich jak wymagania dotyczące personelu i infrastruktury.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony