Latająca platforma widokowa w Krakowie
Przedstawiamy projekt wyjątkowej atrakcji turystycznej dla miasta Krakowa. Balon na uwięzi z platformą widokową, która może unieść do góry jednocześnie 30 osób wraz z pilotem na wysokość do 200 /m/. Lot dla pasażerów jest unikalnym i ekscytującym doświadczeniem, które pozostawia niezatarte wrażenia.
Jednym z partnerów przedsięwzięcia jest Miasto Kraków. Wsparcia udziela Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Turystyki przy Urzędzie Marszałkowskim.
Pomysł platformy widokowej unoszonej balonem dla Krakowa narodził się około 25 lat temu, w głowie jednego ze wspólników, ale wówczas nie było na świecie producenta, który podołałby wyzwaniu, balony obserwacyjne przeszły dawno do historii, a czas stanu wojennego i "komuny" nie sprzyjał realizacji tego typu pomysłów. W zeszłym roku okoliczności były na tyle sprzyjające, że można było rozpocząć realizację przedsięwzięcia.
Na świecie istnieje dwóch producentów tego typu systemów, pierwsza prototypowa instalacja systemu miała miejsce w Chantilly w 1994, wkrótce uruchomiono dwie spektakularne lokalizacje: w 1996 w Sztokholmie i w 1999 w Paryżu, w Parku Citroena - balon-platforma funkcjonuje tam do dziś.
Instalacja w Krakowie ma być pierwszą w Polsce i jedną z niewielu na świecie. Światowej sławy konstruktor i podróżnik oraz producent systemu Per Lindstrand bardzo zaangażował się w projekt firmy HiFlyer. Uznał miasto Kraków za wyjątkowe miejsce w skali świata, które należałoby pokazać turystom i mieszkańcom właśnie z góry:
„Z lotu ptaka - w niewielu miastach europejskich można tak jak w Krakowie dojrzeć wyraźny zarys średniowiecznego planu miejskiego. Kiedy wzniesiemy się ponad dachy miasta, ujrzymy rzadko spotykany szachownicowy układ ulic, otoczonych dziś tylko fragmentami murów obronnych. Widok ten przywołuje w wyobraźni fascynujący obraz trzynastowiecznego miasta - warowni, otoczonego murami, które wzmocnione 47 basztami opasywały je na długość 3 km. Do miasta prowadziło 8 bram głównych. Do dzisiaj pozostała z nich tylko jedna. Mury strzegły nie tylko ludzi, strzegły również bezcennych pereł architektury.„.
Brak punktu widokowego skutecznie uniemożliwia podziwianie wyjątkowego planu zabudowy historycznego centrum Starego Miasta. Ten fakt powoduje, iż przedsięwzięcie będzie miało wyjątkowy charakter. Ustalona lokalizacja to ścisłe centrum na Bulwarach Wiślanych - Bulwar Inflancki - pomiędzy Wawelem a Skałką. To popularne miejsce rekreacyjne wśród mieszkańców miasta Krakowa, również o dużym ruchu turystycznym. Lokalizacja zapewni wspaniały widok na Stare miasto, Wawel i Kazimierz. Projekt jak każde novum budził pewne kontrowersje, Konserwator Miejski, Konserwator Wojewódzki, Główny Architekt Miasta i Plastyk Miejski wydali o nim pozytywne opinie.
Bezpieczeństwo
Cały system jest zaprojektowany z wyjątkowo dużym zapasem bezpieczeństwa – założony współczynnik przekracza SF10. (koleje linowe SF5). System platformy ma wszystkie atesty przewidziane przez Unię Europejską dla statków powietrznych.
Łączna skala inwestycji to kwota rzędu ok. 1,5 mln Euro i jest zaawansowana na dzień dzisiejszy w 70%. Wstępnie przedsięwzięcie miało ruszyć w drugiej połowie czerwca 2008. Jednak z przyczyn formalnych termin startu lotów komercyjnych przesunięto na koniec września 2008.
„Platforma jest już na miejscu, balon został napełniony helem, loty testowe ukończone, obecnie szkolimy personel i kończymy montaż infrastruktury towarzyszącej „ jak mówi prezes zarządu HiFlyer Polska, Marek Gala. Na pytanie, jakie były przeszkody w uruchomieniu całego przedsięwzięcia, odpowiada, że „to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, wiec zarówno firma jak i urzędnicy musieli się uczyć pewnych spraw , duża pomocą wykazał się Urząd Miasta Krakowa”
Według firmy, największy jak dotąd napełniony helem balon, jest najlepszą promocją dla samego projektu i tym samym ma szansę stać się wizytówką Krakowa.
Oficjalna strona przedsięwzięcia to: www.hiflyer.pl
Komentarze