Przejdź do treści
Źródło artykułu

GZM i Politechnika Śląska będą współpracowały przy technologiach bezzałogowych

Utworzenie Centrum Kompetencji Technologii Bezzałogowych i Autonomicznych zakłada jeden z punktów porozumienia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Politechniki Śląskiej ws. rozwoju technologii bezzałogowych.

O porozumieniu poinformował podczas czwartkowych obrad zgromadzenia GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak.

Jak wyliczył, celami porozumienia są: promowanie działań naukowych w tej dziedzinie, wymiana informacji o podejmowanych działaniach, zaangażowanie kadry naukowej w roli eksperckiej czy współpraca w organizowaniu testów technologii i usług.

„Jest to niejako rozwinięcie naszego zaangażowania w obszar testowy w Gliwicach, w Rudzińcu i w Sośnicowicach oraz projekt +Drony nad Metropolią+, który realizowaliśmy wspólnie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej” – zasygnalizował Karolczak.

Zaznaczył, że jeden z głównych punktów porozumienia zakłada utworzenie Centrum Kompetencji Technologii Bezzałogowych i Autonomicznych.

Zgodnie z informacjami GZM współpraca z Politechniką Śląską ma zmierzać m.in. do wykorzystania wyników prac badawczych tej uczelni w obszarze systemów bezzałogowych oraz wdrożenia tej technologii do zastosowania w różnych obszarach działania administracji samorządowej.

Wspólnie mają być realizowane programy szkoleniowe i edukacyjne związane z wykorzystaniem systemów bezzałogowych oraz działania promocyjne, mające przybliżać społeczeństwu znaczenie wykorzystania tej technologii.

Porozumienie zakłada też współpracę przy rozwoju, wykorzystaniu i promocji wytworzonej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz samorządy Gliwic, Pilchowic i Sośnicowic infrastruktury w ramach projektu „Usługi cyfrowe dla BSP”. Tu celami był rozwój nowych usług w ramach europejskiej koncepcji dotyczącej ruchu bezzałogowych statków powietrznych (U-Space).

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego (ULC), Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i Ministerstwem Infrastruktury uczestniczą od kilku lat w inicjatywie Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD), dotyczącej wdrażania założeń U-Space.

W ramach CEDD Metropolia była organizatorem testów związanych z wykorzystaniem technologii bezzałogowych w różnych dziedzinach zarządzania przestrzenią miejską.

Metropolia jest również członkiem międzynarodowej inicjatywy Urban Air Mobility, która ma wprowadzić mobilność miejską do przestrzeni powietrznej.

Od lat GZM jest też zaangażowana w organizację Droniady – corocznego wydarzenia, w którym uczestniczą uczelnie, ośrodki badawczo-rozwojowe, samorządy oraz firmy zajmujące się rozwojem i wykorzystaniem technologii bezzałogowych. Jego celem jest prezentacja i doskonalenie możliwości wykorzystania dronów w różnych dziedzinach życia.

Dwa lata temu Metropolia zakończyła Dronową Szkołę Prototypowania, w której uczestniczyło blisko 50 urzędników. Pracownicy administracji zdobyli wiedzę teoretyczną nt. bezzałogowych statków powietrznych i odbyli praktyczne szkolenia z pilotowania dronów. Celem było przygotowanie ich do zmian wynikających z europejskiej koncepcji U-Space.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony