Katowice: Podsumowanie sezonu wakacyjnego, statystyki pasażerskie i cargo za trzy kwartały 2019

Port Lotniczy Kawowice - samoloty na płycie i dwie wieże (fot. Piotr Adamczyk)

Grecja, Turcja, Bułgaria, Hiszpania i Egipt były najpopularniejszymi kierunkami wylotów na wakacje z Portu Lotniczego Katowice w szczycie tegorocznego sezonu czarterowego, czyli okresu od początku czerwca do końca września.

Pomimo mniejszego niż w ubiegłym roku zainteresowania wakacjami w Grecji, kierunek ten utrzymał się na pozycji lidera. Od czerwca do września na trasach greckich obsłużono 382 tys. pasażerów, to jest o 13% mniej w porównaniu z zeszłorocznym szczytem sezonu. Podobnie jak przed rokiem, drugim najpopularniejszym państwem w ruchu czarterowym została Turcja. Na wypoczynek wybrało się tam 343 tys. podróżnych, to jest aż o 38% więcej niż przed rokiem. Pomimo faktu, że na wakacje do Bułgarii wybrało się o 18% mniej pasażerów niż w minionym sezonie, z wynikiem 158 tys. podróżnych, kierunek ten awansował z czwartego miejsca najpopularniejszych na trzecie. Jego pozycję sprzed roku zajęła Hiszpania, dokąd podróżowało 139 tys. osób, to jest o 28,8% mniej niż w zeszłorocznym sezonie. Podobnie jak przed rokiem, piątym najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem podróży był Egipt. Linie czarterowe przewiozły pomiędzy Pyrzowicami a tamtejszymi kurortami 128 tys. podróżnych, to jest o 9,1% więcej niż w szczycie sezonu 2018 roku.

Zgodnie z prognozami, w trzecim kwartale br. w Katowice Airport odnotowano niewielkim spadek ruchu pasażerskiego, co przełożyło się na wyniki przewozowe w okresie od stycznia do września br. W ciągu dziewięciu miesięcy br. w ruchu ogółem obsłużono w Katowice Airport 3,91 mln podróżnych, to jest o 62 tys. mniej (-1,6%) w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Z siatki połączeń regularnych skorzystało 2,12 mln osób, to jest o 75 tys. mniej (-3,4%) w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku. W ruchu czarterowym obsłużono 1,78 mln  pasażerów, to jest o 11 tys. więcej (+0,7%) niż w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku. Dziewięć miesięcy br. zakończyło się w Katowice Airport rekordowym wynikiem w segmencie przewozów cargo. Łącznie odprawiono w Pyrzowicach prawie 14,9 tys. ton frachtu, to jest o 1,2 tys. ton więcej (+9,2%) w porównaniu z okresem od stycznia do września minionego roku.


(fot. Robert Neumann)

„W roku 2019 na trasach regularnych oraz czarterowych z i do Katowice Airport linie lotnicze przewiozą zbliżoną liczbę podróżnych do tej w roku poprzednim, kiedy to z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 4,84 mln pasażerów. Rekordowe będą z pewnością przewozy cargo i to pomimo europejskiego trendu spadku w tym segmencie, który trwa nieprzerwanie od prawie roku. Aktualnie zakładamy znaczący wzrost ruchu pasażerskiego w 2020 roku. Obecnie z naszych analiz wynika, że dzięki uruchomieniu bazy linii lotniczej Ryanair i większej ofercie biur podróży w szczycie sezonu wakacyjnego, w przyszłym roku znacząco powinniśmy przekroczyć liczbę 5 mln obsłużonych pasażerów. W rozkładzie zima 2019/2020 Pyrzowice będą liderem wśród polskich lotnisk regionalnych w liczbie nowych tras. Linie lotnicze uruchomią ich w sumie aż trzynaście.”

Pod koniec października br. Ryanair zainauguruje w Katowice Airport bazę do obsługi ruchu regularnego. Początkowo stacjonować będą w niej dwa Boeingi 737-800NG. Jednocześnie przewoźnik uruchomi dwanaście nowych kierunków, będą to: Bolonia, Brindisi, Cork, Dortmund, Göteborg, Katania, Kijów, Kolonia/Bonn, Manchester, Odessa, Oslo-Torp i Pafos.  Trasę do Odessy z Pyrzowic uruchomi także Wizz Air.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.


(fot. Robert Neumann)

Źródło: GTL
comments powered by Disqus