„ŻARlive KLIMATY”

Góra Żar
29 stycznia 2011 roku o godz. 16:30 w siedzibie Górskiej Szkoły Szybowcowej im. A. Dziurzyńskiego w Międzybrodziu Żywieckim odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Żarliwe klimaty”.
Realizatorami filmu są fotograf Grzegorza Gemza i socjolog Anna Barabasz, działający z ramienia Stowarzyszenia „Szkoła Szybowcowa Żar”. Pieniądze na projekt pozyskane zostały z funduszy programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Żywiecką Fundację Rozwoju na terenie powiatu żywieckiego.

Wiele nieznanych fotografii czy fragmentów filmów, kilkanaście godzin wywiadów z osobami, których biografie łączą się z Żarem, osoby pracujące tam dziś – ich wspomnienia i opowieści stanowią kanwę filmu, którego celem jest uchwycenie tego, co stanowi o fenomenie góry Żar. Będzie można również dowiedzieć się, jak pamiętają Międzybrodzie Żywieckie Ci, którzy bywali na Żarze tuż po wojnie, jak zmieniała się miejscowość i szkoła szybowcowa. Dlaczego ludzie latają, i co ma z tym wszystkim wspólnego córka sołtysa z Zadziela.

Nie ma już drewnianych szybowców, nie ma Zadziela, nie ma też baraczku na górze ani pani Frani Lotek, którą z sentymentem wspominają niemal wszyscy, z którymi przyszło nam rozmawiać. Ale można to zobaczyć na filmie. Jest natomiast stale zmieniające się Międzybrodzie Żywieckie, nad którym od zawsze unosi się Żar.

Film będzie dostępny w wersji CD – nieodpłatnie.

Dla zainteresowanych przygotowaliśmy dwie dodatkowe projekcje 31 stycznia 2011 roku:
godz. 17:00 Gimnazjum im. św. królowej Jadwigi w Międzybrodziu Żywieckim
godz. 20:00 Kino Janosik, Żywiec

WSTĘP WOLNY

„Żar”livie zapraszamy! W imieniu swoim, Górskiej Szkoły Szybowcowej im. A. Dziurzyńskiego i Stowarzyszenia „Szkoła Szybowcowa Żar”

Anna Barabasz i Grzegorz Gemza

Źródło: GSS ŻAR
comments powered by Disqus