Przejdź do treści
Źródło artykułu

List otwarty odnośnie zmian przepisów w ustawie Prawo Lotnicze

Niniejszym publikujemy list otwarty Grzegorza Brychczyńskiego, niezależnego eksperta lotniczego oraz członka Polskiego Klubu Lotniczego, który odnosi się do zmian przepisów w ustawie Prawo Lotnicze dotyczących segmentu general aviation.

List Otwarty
MOTTO; Aleksander Wielopolski,. naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego, podczas Powstania Listopadowego poseł na Sejm

Reformy, które w sposób istotny poprawiały sytuację Polaków w Królestwie Polskim nie zyskały mu wśród rodaków uznania. Przypisuje mu się powiedzenie: "dla Polaków można czasem coś dobrego zrobić, ale z Polakami nigdy".

Szanowne Koleżanki i Koledzy
W nawiązaniu do spotkania w Aeroklubie Krainy Tysiąca Jezior w dniu 5 sierpnia br , którego kanwą było przedstawienia środowisku lotnictwa ultralekkiego "Zmian przepisów w ustawie Prawo Lotnicze zmierzających do tego, by zgodnie z wnioskami płynącymi od przedstawicieli środowiska lotniczego wyłączyć spod nadzoru Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego tak zwane General Aviation, czyli tę część lotnictwa cywilnego, które nie jest objęte wspólnymi wymogami unijnymi oraz związane z wykonywaniem działalności lotniczej amatorsko, rekreacyjnie i sportowo" – powiedział dyrektor Departamentu do spraw lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Marek Kachaniak, pragnę podzielić się moimi osobistymi refleksjami jako głos w dyskusji w sprawie przedstawionych przez ministerstwo propozycji.

Z zadowoleniem przyjąłem długo oczekiwane stanowisko rządowe w sprawie lotnictwa ultralekkiego, które od dłuższego czasu było oczekiwane i przedstawiane Ministerstwu :

http://dlapilota.pl/wiadomosci/aeroklub-rp/drugie-spotkanie-w-departamencie-lotnictwa-ministerstwa-infrastruktury-i-rozw

http://dlapilota.pl/wiadomosci/grzegorz-brychczynski/list-otwarty-do-kierownictwa-ulc-i-departamentu-lotnictwa-cywilnego

W trakcie prezentacji w Kętrzynie przez stronę rządową zostały zauważone zasadnicze i generalnie uznane przez środowisko postulaty mające stanowić szkielet przedstawianego do konsultacji projektu Ustawy, a mianowicie;

  • Wyłączenie z pod nadzoru ULC problematyki lotnictwa ultralekkiego
  • Podniesienie wszystkim statkom powietrznym maksymalnej masy startowej (MTOM) do 600 kg, które określane są w klasyfikacji statków powietrznych jako "urządzenia latające"
  • Możliwość przekazania przez Ministra właściwego do spraw transportu merytorycznego nadzoru nad funkcjonowaniem lotnictwa ultralekkiego w ręce wybranego w drodze konkursu Organizacji pozarządowej (ang. non-government organization, popularny skrót NGO) pełnomocnictwa:

1 .Wydawania i cofania dokumentów poświadczających:
a) zdatność do lotu,
b) dopuszczenie do lotu,
c) kwalifikacje i uprawnienia personelu do wykonywania operacji lotniczych i do
obsługi,
2. Prowadzenia ewidencji urządzeń latających i personelu,
3.Nadzoru nad projektowaniem, budową, oceną zdatności do lotu, szkoleniem i eksploatacją,
4.Kontroli przestrzegania przepisów dotyczących urządzeń latających.

  • Gwarancji finansowania z budżetu państwa zleconych przez Ministra zadań w zakresie Ustawy.

W kętrzyńskim spotkaniu w którym wzięło ok 50-ciu pilotów, komentowano żywo informacje pozyskane od przedstawicieli strony rządowej. Na początku rozmawiano tylko o konferencji, stopniowo jednak dyskusja przerodziła się w opisy sytuacji w „małym” lotnictwie widzianej oczami osób bezpośrednio w to lotnictwo zaangażowanych. To spotkanie było możliwością usłyszenia opinii innych lotników i zweryfikowania własnych ocen, była to również to możliwość zweryfikowania własnych spostrzeżeń i możliwość zobiektywizowania dróg do celu jaki nam wszystkim przyświeca.

Przedstawiony projekt Ustawy , dla uczestniczących w spotkaniu pilotów którym nie jest znany język prawniczy, jest w kilku miejscach skomplikowany i niezrozumiały. Dotyczy to w szczególności sprawy zdezaktualizowania się wszystkich norm prawnych regulujących dotąd sprawy wspomnianego lotnictwa. Jest to ważny sygnał dla piszących ten akt prawny. Dyskutanci zauważyli przy tym, że wiele jego obszarów jest w mirę dobrze uregulowanych i w miarę dobrze działa w naszej dzisiejszej rzeczywistości (szkolenie, programy, podmioty, lądowiska i ich użytkowanie).

Przypomniano, że tym co spędza sen z powiek polskich pilotów ULM jest to konstruowanie, użytkowanie i rejestrowanie w szczególności konstrukcji amatorskich. Konkluzję tego spotkania i bardzo inspirującej i ciekawej dyskusji środowiska niestety bez obecności strony rządowej można ująć w następujący sposób.

Zanim Ministerstwo podejmie jakiekolwiek poważniejsze kroki w celu dokonania zmian w tym organizmie, społeczność lotnicza pilotów ULM musi być doinformowana a propozycje zmian dyskutowane i akceptowane nie tylko w gremiach prawniczych jako że prawnicy nie są najbardziej zainteresowani merytoryczną wymową dokumentu końcowego który ma się urodzić.

Szanowne Koleżanki i Koledzy
Przedstawione przez stronę rządową propozycje Ustawy i deklaracje idące za tym projektem wrażone przez Dyrektora Departamentu Lotnictwa Ministerstwa oraz Prezesa ULC (do odsłuchania tutaj) mimo wszystko są krokiem w dobra stronę.

DAJMY STRONIE RZĄDOWEJ SZANSĘ !!!!! po przez naszą wspólną mądrość, rozwagę i doświadczenie spowodowane nieuleczalną chorobą która nosi nazwę ‘’OD SMIGŁA’’. Przyszłość należy do tych , którzy wierzą w piękność swoich marzeń.

Sukces sprawy i racjonalność procedowania może zapewnić tylko silna reprezentacja środowiska o której pisałem w swoim wcześniejszym opracowaniu. To Platforma Lotnictwa Ultralekkiego wspólnie powołana , mogła by być taką reprezentacją, która bardzo pomoże sprawie. W mojej ocenie aktualnie dwa najbardziej rozpoznawalne wśród polskiej władzy lotniczej ośrodki, które moim zdaniem nie prezentują swoich patrykularnych interesów lecz mające duże doświadczenie w przedstawianiu propozycji legislacyjnych stronie rządowej, mogą w sposób odpowiedziany i racjonalny podjąć się zadania integracji polskiego środowiska lotnictwa ultralekkiego. Tymi ośrodkami są ARP i Aeroklub Krainy Tysiąca Jezior , który nas gościł w dniu 5 sierpnia br.

Proponuję tym dwóm Ośrodkom w ramach porozumienia, stworzenie płaszczyzny do przygotowania w wyniku zebrania propozycji całego środowiska wspólnego wobec Projektu Ustawy stanowiska do negocjacji ze stroną rządową. W tym miejscu oświadczam że nie pretenduję do jakiejkolwiek reprezentacji czy kierowania takim gremium. Stawiam tylko ‘’ potrzebnej sprawie’’ do dyspozycji swoje doświadczenie związane z funkcjonowaniem w obszarze lotnictwa General Aviation i przekonaniu o słuszności rozwoju lotnictwa ultralekkiego a wraz z tym rozwojem czy wręcz z reaktywacją Polskiego Przemysłu Lotniczego.

(http://dlapilota.pl/wiadomosci/grzegorz-brychczynski/raport-dotyczacy-stanu-iperspektyw-polskiego-przemyslu-lotniczego-)

Racjonalność i profesjonalizm zarówno w warstwie regulacji prawnych jak i w trakcie wykonywania operacji lotniczych stanowią rękojmię znanej prawdy lotniczej BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM.

Racjonalnym i bezpiecznym w trakcie lotu jest to aby mój rozum wyprzedzał o kilka minut aktualną pozycję w przestrzeni powietrznej, jak i równie ważne jest zdiagnozowanie w różnych spotykanych w powietrzu sytuacjach swojego progu ignorancji i nabranie pokory do żywiołu jakim jest powietrze.

Spróbujmy to przenieść na płaszczyznę współpracy z administracją rządową. Pokarzmy naszą rozwagę i mądrość przy stanowieniu dla nas przyjaznego prawa i rozporządzeń wykonawczych. Piloci Kanadyjscy maja takie powiedzenie ’’In emergency you don't raise to the occasion, you fall back to the level of your training..’’. w wolnym tłumaczeniu - w sytuacji wyjątkowej nie wespniesz się na wyżyny improwizacji tylko spadniesz na poziom swojego wyszkolenia...

Wyrażając nadzieję na szeroko zakrojona współpracę wypracujmy dla naszego środowiska dobrą zmianę zaprzeczając tym samym maksymie Aleksandra Wielopolskiego.

Z lotniczym pozdrowieniem
Grzegorz Brychczyński
grzegorz.brychczynski@pkl.org.pl


Portal Dlapilota.pl nie reprezentuje żadnej ze stron uczestniczącej w spotkaniu, a jedynie zapewnia możliwość przedstawienia na swoich łamach opinii poszczególnych jego uczestników.


Ze względu na masowo pojawiające się komentarze, które naruszają regulamin forum dlapilota.pl, możliwość komentowania pod powyższym artykułem została wyłączona. Numery IP z których dalej będą się pojawiały podobne wpisy zostaną zablokowane. Redakcja.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony