Nieznana Zielona Góra – chrzest grünberskiego balonu o nazwie „Niederschlesien”

Ogłoszenie o chrzcie balonu z "Niederschlesische Tageblatt" (fot. Zbiory APZG)

29 czerwca 1913 roku decyzją władz miasta zamknięto i wyłączono całkowicie z komunikacji publicznej Klietestraße (dziś ul. M. Reja), Kapellenstraße (dziś ul. Boh. Westerplatte), Straße an der Gasansalt (obecnie ul. Przy Gazowni). Na Glasserplatz (dziś pl. Powst. Wielkopolskich) zakazano palenia! W mieście odbywało się rzadkie wydarzenie – chrzest grünberskiego balonu o nazwie „Niederschlesien”!

Balon należał do Niederschlesisch-Märkischen Vereins für Luftfahrt (Dolnośląsko-Marchijskie Towarzystwo Lotów Powietrznych), które miało swoją siedzibę w Grünbergu. Towarzystwo dawno planowało chrzest swojego nowego balonu, który był zwycięzca eliminacji prestiżowych zawodów Gordona Beneta, jednak ze względu na różne, nieplanowane okoliczności termin musiał być wielokrotnie przesuwany. Kolejnym terminem miał być 29 czerwca 1913 r.

Impreza przyciągnęła na plac przy synagodze sporą ilość mieszkańców, którzy już od wczesnych godzin rannych zaczęli przybywać na plac, zainteresowani rozkładaniem balonu. Przed południem rozpoczęto jego napełnianie, które – odbyte w bezpośredniej bliskości zakładu gazowniczego – przebiegło szybko i bez żadnych niespodzianek. O godz. 11:00 rozpoczął się koncert miejskiej kapeli, co dodatkowo przyciągało tłumy. Napełniona gazem żółta czasza balonu była widoczna już z odległych części miasta. Wielkiemu wydarzeniu nawet nie przeszkodził rzęsisty deszcz, który spadł, gdy chciano rozpoczynać ceremonię. Po jego ustaniu pracę nadal kontynuowano. Rozpoczęto sprzedaż kart pocztowych z wizerunkiem balonu przeznaczonych do wysyłki pocztą balonową.
Po napełnieniu i przygotowaniu balonu do lotu do kosza wsiedli miejscowi kupcy Georg Schultz, Bruno Hoffmann oraz właściciel fabryki Carl Raetsch. Sternikiem był Carl Richard Mann z Crossen an der Oder (dziś Krosno Odrzańskie).

„Dumny żeglarz przestworzy” imieniem „Niederschlesien” podczas swojego chrztu wyglądał okazale. Wokół balonu powiewało ok. 20 flag, chorągwi i proporców, a on sam stał ozdobiony różanymi girlandami i kwiatami. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć władz miasta oraz lokalnych związków lotniczych z Forst, Guben (Gubina) i Krosna Odrzańskiego. Wygłoszono wiersz napisany przez Hugo Schmidta rozpoczynający się słowami „Wspinaj się w blasku słońca [...]” oraz wręczono sternikowi bukiet kwiatów.

Przewodniczący Niederschlesisch-Märkischen Vereins für Luftfahrt (Dolnośląsko-Marchijskie Towarzystwo Lotów Powietrznych), radca królewski dr Jungbann wygłosił przemowę okolicznościową z okazji chrztu. O 12:30 wydano komendę do startu oraz uczestnikom życzono udanego lotu. Balon poleciał w stronę Kühnau (Chynowa). W sobotę rano, o godz. 7:30 balon z załogą szczęśliwie wylądował w Granowie (woj. wielkopolskie).

Tekst: dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.
Tekst został opracowany przy współpracy z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Za tłumaczenia dziękuję dr. Marek Biszczanik z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej zdjęć z chrztu grünberskiego balonu o nazwie „Niederschlesien” na profilu facebookowym Grzegorza Biszczanika (LINK)

Źródło: Grzegorz Biszczanik
comments powered by Disqus