Przejdź do treści
Konferencja i wystawa "Lotnictwo Nowej Generacji – strategie, technologie, rozwiązania" (fot. Grupa WB)
Źródło artykułu

GRUPA WB o konferencji Lotnictwo Nowej Generacji

W dniu 12 października 2020 r. w Hotelu Novotel Warszawa odbyła się międzynarodowej konferencja i wystawa "Lotnictwo Nowej Generacji – strategie, technologie, rozwiązania", zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich S.A. W konferencji uczestniczyła GRUPA WB.

"Lotnictwo Nowej Generacji" to jedna z największych i najważniejszych konferencji branży lotniczej, które miały miejsce w 2020 roku. Przyciągnęła przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, polityków, ekspertów z branży lotniczej i reprezentantów przedsiębiorstw. Honorowy patronat nad konferencją objęły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwo Infrastruktury, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

GRUPA WB na konferencji

GRUPA WB była partnerem sesji prowadzonej przez Jerzego Gruszczyńskiego, byłego pilota wojskowego i redaktora naczelnego magazynu Lotnictwo Aviation International. Przedstawiciele Grupy uczestniczyli w panelu poświęconym przyszłości polskiego lotnictwa wojskowego. W tej części rozmówcy skupiali się na powietrznych systemach bezzałogowych potrzebnych Siłom Zbrojnym RP. Ważnym zdaniem stawianym przez wojskiem jest użycie bezzałogowców, celem jest uzyskanie odpowiednich zdolności rozpoznawczych i uderzeniowych.

Remigiusz Wilk, dyrektor do spraw komunikacji GRUPY WB, uczestniczył w sesji zatytułowanej Jakie bezzałogowce dla Polski? Przedstawił systemy bezzałogowe opracowane przez spółki Grupy. Omówił charakterystyki i zastosowania systemów rozpoznawczych FlyEye, amunicji krążącej Warmate i Warmate 2 oraz bezzałogowego systemu kategorii taktycznej krótkiego zasięgu.

System SWARM

W ofercie GRUPY WB znajdują się rozwiązania wychodzące naprzeciw zapotrzebowaniu sił zbrojnych na systemy rozpoznawczo-uderzeniowe. Należy do nich SWARM, stworzony przez polskich inżynierów i będący w stu procentach polską własnością intelektualną. System można zainstalować na dowolnych pojazdach, co ułatwia jego przemieszczanie w terenie.

Doświadczenia z konfliktów zbrojnych wskazują zmiany na współczesnym polu walki. Działania w środowisku nasyconym środkami walki radioelektronicznej, często oznaczają brak lub zakłócenia łączności z dowództwami wyższych szczebli. Tymczasem żołnierze muszą reagować błyskawicznie na wykryte zagrożenie. Coraz częściej to właśnie na najniższym szczeblu podejmuje się decyzje. Dlatego pododdziały powinny zostać wyposażone w lekkie, tanie i skuteczne środki do rozpoznania i niszczenia lub neutralizacji przeciwnika.

Rozwiązanie, w skład którego wchodzą bezzałogowce zestawów FlyEye i Warmate oraz zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ, umożliwia błyskawiczne wykrycie zagrożenia i jego zniszczenie. Możliwe jest wprowadzenie do SWARM także innych efektorów. Może to obejmować przeciwpancerne pociski kierowane różnych rodzajów, co dodatkowo zwiększa jego możliwości uderzeniowe.

Bezzałogowiec systemu FlyEye służy do wykrywania i rozpoznawania celów. Jest wykorzystywany do naprowadzenia na cel amunicji krążącej systemu Warmate, którą przed rozpoczęciem misji należy wyposażyć w głowicę bojową odpowiednią do realizowanego zadania. SWARM jest zdolny do kontrolowania wielu bezzałogowych systemów rozpoznawczych i uderzeniowych jednocześnie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony