Przejdź do treści
XXI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie (fot.Górskie Zawody Balonowe/FB)
Źródło artykułu

XXI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie rozegrane

W dniach 3-5 września w Krośnie odbyły się XXI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Podczas tej wyjątkowej, bo jesiennej edycji tegorocznych zawodów pilotom balonów sprzyjała pogoda i wiały pomyślne wiatry.

Podczas sześciu lotów rozegrano aż 24 konkurencje. W pierwszym dniu rywalizacji załogi w locie porannym wystartowały z indywidualnego miejsca. Warunki meteorologiczne do startu były bardzo dobre. Kierunek obrano na halę MOSiR przy ul. Bursaki. Rozegrano 5 konkurencji (pdg, jdg, fon, hwz, elg).

Po pierwszej rundzie prowadził Roman Bauta (Aeroklub Leszczyński), za nim Arkadiusz Sionkowski (Mościcki Klub Balonowy), na trzeciej pozycji Martynas Lycius (Alytaus oreivių klubas).

Ustalenia popołudniowej odprawy pokierowały załogi w stronę Ustrobnej, Odrzykonia i Korczyny. Jeden z celów rozstawiony był właśnie w Korczynie, następnie balony kierowały się na Jabłonicę Polską. Balony majestatycznie przemieszczały się nad miastem niesione dopingiem mieszkańców. Aura była bardzo sprzyjająca. Po pierwszym dniu rywalizacji liderem był Roman Bauta. Na koniec pierwszego dnia zawodów mieszkańcy licznie przybyli na rynek mogli podziwiać nocny pokaz balonów.


(fot. Krzysztof Zajączkowski/Podkarpackie/FB)

Drugiego dnia start do popołudniowego lotu był rozproszony, balony startowały z okolic Korczyny i Odrzykonia m.in. z ul. Trębackiej przed mostem. Sporo załóg startowało w okolicy wieży telewizyjnej. Balony leciały w kierunku Krosna. Cel był zlokalizowany przy hali MOSiR, gdzie tłumy mieszkańców podziwiały nalot balonów na cel. Szczególny aplauz publiczności wzbudził Arkadiusz Sionkowski (Mościcki Klub Balonowy). To nie był koniec widowiska. Po popołudniowym locie zgromadzeni mieszkańcy mogli podziwiać kilka balonów stacjonujących na uwięzi. Można było zrobić zdjęcie lub wsiąść do kosza.

Po drugim dniu rywalizacji, po 17 konkurencjach na prowadzeniu był Tomasz Filus (Klub Sportów Balonowych Wrocław, balon „LOT.com”, 13043 pkt z dosyć dużą przewagą nad Romanem Bautą (Aeroklub Leszczyński, balon „Nexbau”, 11663 pkt. Na 3 miejsce awansował Witold Filus (Klub Sportów Balonowych Wrocław, balon „Krosno, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej i Splast).

Drzemiącą we mgle miejscowość Turze Pole (obok Haczowa) rozgrzały do czerwoności załogi balonowe w niedzielny poranek. Organizatorzy przygotowali na 5 września bardzo wymagające konkurencje. Startowali stamtąd wszyscy liderzy. Po piątym locie prowadził Tomasz Filus (17859 pkt.) przed Witoldem Filusem (16554 pkt.). Na 3 miejscu Martynas Lycius (16191 pkt.).


(fot. Górskie Zawody Balonowe/FB)

W ostatnim, szóstym starcie organizatorzy przygotowali tylko jedną, lecz wymagającą konkurencję. Podczas szóstego ostatniego lotu balony nadlatywały na lotnisko w Krośnie, gdzie zlokalizowany był cel. Start odbywał się z z indywidualnego miejsca (okolice granicy Krosna i Korczyny). Załogi balonów były w dużym rozproszeniu (dwie Korczyna-Sporne), ul. Trębacka w Korczynie. Kilka załóg na ul. Zagorze. 6 załóg na ul. Granicznej. Jak wiadomo rywalizacja w Górskich Zawodach Balonowych trwa do samego końca, a losy zwycięzców ważą się do ostatniej konkurencji.

Tomasz Filus utrzymał pozycję lidera i został zwycięzcą XXI Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie! Ten utalentowany, młody zawodnik, który reprezentuje Klub Sportów Balonowych Wrocław zdobył 18287 pkt. Drugie miejsce zajął Witold Filus, który uzyskał 17132 pkt. Na trzecim miejscu podium stanął Martynas Lycius z Litwy reprezentujący barwy Alytaus Oreiviu Klubas (16769 pkt.).

W niedzielę odbyły się także dwa memoriały. O poranku uczczono pamięć memoriałem im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej – pomysłodawczyni i organizatorki zawodów w Krośnie, natomiast popołudniu załogi startowały w memoriale im. generała Jerzego Piłata – dowódcy 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej samolotu CASA C-295M pod Mirosławcem.

Górskie Zawody Balonowe w Krośnie, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych wydarzeń sportowych w Polsce. Zawodom towarzyszyła świetna atmosfera i rewelacyjna pogoda. Warunki meteorologiczne do startów były znakomite, o czym świadczy rozegranie aż 24 konkurencji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony