Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wywiad z Pawłem Hawrotem – członkiem załogi krośnieńskiego balonu

Już za pięć dni odbędą się jubileuszowe XX Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. Jak już informowaliśmy, w tym roku po raz pierwszy Krosno będzie reprezentowała załoga, która wystartuje balonem Krosna Miasta Szkła (SP-BTS) wraz z doświadczonym pilotem Witoldem Filusem. W skład załogi wchodzi Paweł Hawrot, który na co dzień zajmujący się zdjęciami lotniczymi. Poniżej zamieszczamy krótki wywiad organizatorów z Pawłem Hawrotem.

GZB: Jakie to uczucie reprezentować swoje miasto w „naszych zawodach”, na naszym terenie, w zawodach rangi krajowej, z międzynarodową obsadą?

PH: Na pewno jest to cudowne uczucie móc latać wśród najlepszych pilotów, a do tego nad naszym pięknym miastem oraz pięknymi  okolicami.  Presja będzie duża.  Będziemy startowali pierwszy raz na „swoim terenie”, z nowym balonem. Postaramy dać z siebie jak najwięcej
i  zawalczyć o jak najwyższe miejsce w zawodach.

GZB: Fani balonów długo czekali na „swój balon”. Wyprodukowany w znanej na całym świecie londyńskiej firmie. Jaki to typ balonu ? Zdradź fanom coś więcej na temat tego pięknego statku powietrznego.

PH: Balon został wyprodukowany przez brytyjską firmę Lindstrand, jednego z czołowych producentów balonów na całym świecie.  Jest to balon typowo sportowy tzw. „Racer”  LTL SR 75 o objętości  2200 m3. Może on zabrać na swój „pokład” 2-3 osób, w zależności od odpowiednich warunków atmosferycznych, ilości butli gazowych w koszu oraz podstawowego wyposażenia.

GZB: Balon będzie pilotował Witold Filus – legenda baloniarstwa, ikona lotnictwa, kopalnia wiedzy, jego medale i osiągnięcia można długo wymieniać. Jakie to uczucie móc z nim latać?

PH: Od wielu lat śledzę na bieżąco poczynania oraz osiągnięcia polskich pilotów balonowych. Pan Witold od zawsze wzbudzał we mnie respekt. Jest to sześciokrotny mistrz Polski w sporcie balonowym, uczestnik mistrzostw świata, Europy, oraz światowych igrzysk lotniczych. Nigdy bym się nie spodziewał że będę mógł kiedykolwiek latać u jego boku, oraz działać razem w załodze.  Na pewno wiele nauczymy się od Pana Witolda, a wiedza którą dzięki temu zdobędziemy zaowocuje w przyszłości na zawodach balonowych.

GZB: Twoją pasją jest lotnictwo i fotografia lotnicza. Twoje zdjęcia są podziwiane i znajdują się wysoko w rankingach. Przybliż nam jak to się zaczęło.

PH: Lotnictwem interesuję się od małego. Mój dziadek wiele lat pracował na lotnisku jako mechanik osprzętu lotniczego, i to on zaraził mnie pasją do lotnictwa. Początki z fotografią lotniczą sięgają lat 2008-2009, wtedy kupiłem mój pierwszy aparat cyfrowy, i zacząłem robić zdjęcia maszynom latającym nad Krosnem, później doszły pokazy lotnicze na które jeździmy razem z kolegami z grupy, i tak to wszystko trwa do dnia dzisiejszego.

GZB: Czym jest EPKR Spotters ?

PH: esteśmy grupą ludzi, których pasją jest lotnictwo oraz fotografia lotnicza. Fotografujemy na Krośnieńskim lotnisku, wspólnie wybieramy się na pokazy lotnicze na terenie całej Europy, odwiedzamy również największe lotniska na  całym świecie. W imieniu swoim jak i reszty grupy, zapraszam wszystkich  którzy interesują się lotnictwem oraz fotografią do dołączenia do naszej grupy.

GZB: Uczestniczysz w części artystycznej zawodów ?

PH: Wszystko w zależności od czasu. W tym roku raczej braknie na to czasu ze względu na udział w zawodach balonowych. Na pewno będę na lotnisku podczas pokazu grupy Baltic Bees oraz zlotu samolotów lekkich.

GZB: Jaka jest Twoja wizja krośnieńskiego lotniska ? Widzisz w przyszłości większe, pasażerskie statki lądujące u nas ?

PH: Lotnisko z roku na rok przyciąga sporą rzeszę pilotów z kraju oraz za granicy. W tamtym roku po raz pierwszy na nowo wybudowanym pasie startowym wylądował samolot odrzutowy Cessna Citation. Nasze lotnisko na razie dobrze spisuje się dla ruchu general aviation, lotów biznesowych oraz szkoleniowych. Na pewno czymś niesamowitym byłby widok lądującego w Krośnie samolotu pasażerskiego, ale na taki widok z pewnością musimy jeszcze trochę poczekać.

Dziękujemy za rozmowę – życzymy udanych startów i sprzyjających wiatrów. Powodzenia!


Przeczytaj również:
Balony nad Krosnem 2019

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony