Balony nad Krosnem 2019

Balon Krosna Miasta Szkła (SP-BTS) (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

Przed nami jubileuszowe XX Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, które zostaną rozegrane w dniach od 1 do 4 maja 2019 roku. Oprócz niezwykle ekscytujących zawodów balonowych, w bogatym programie imprezy znajdziecie występy znanych artystów, rodzinny piknik, kiermasze rozmaitości i liczne stoiska gastronomiczne.

Do udziału w tegorocznej edycji zawodów zgłosiło się już 29 załóg balonowych z Polski, Litwy, Słowacji i Węgier. Przypominamy, że termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony i mija 22.04.2019 r.

W tegorocznych, XX Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych po raz pierwszy wystartuje „o punkty” balon Krosna Miasta Szkła (SP-BTS). Załoga to: doświadczony pilot Witold Filus – sześciokrotny Mistrz Polski i zdobywca dwóch srebrnych medali w Pucharze Europy; Jerzy Grzesiński – latający do tej pory w Aeroklubie latał na szybowcach terach chce poszerzyć swoją pasję lotniczą; Paweł Hawrot – na co dzień zajmujący się zdjęciami lotniczymi wraz z Witoldem Filusem zdobył trzecie miejsce w pierwszych zawodach Pucharu Polski organizowanych w Grudziądzu.

Na balonie w pomarańczowo-szaro-białych barwach umieszczono logo Krosna Miasta Szkła, Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej oraz firmy Splast.


(fot. Krosno Balloon Team/FB)

Balon zaprezentowano na konferencji prasowej na krośnieńskim lotnisku. „Loty próbne, na które trzeba było czekać miesiąc ze względu na niekorzystną pogodę, wykonano w Anglii. Balon jest jakościowo bardzo dobry, ma wszystkie walory sportowe i turystyczne” – mówił na konferencji Tadeusz Sanocki, właściciel firmy Splast.

Załodze krośnieńskiego balonu życzymy udanych lotów i sprzyjających warunków pogodowych.

Już od kilkunastu lat długi majowy weekend w Krośnie kojarzy się z balonami. Impreza przez lata stała się jedną z największych i najbardziej znanych imprez plenerowych na Podkarpaciu a sportowo – największą w Polsce.


(fot. krosno.pl)

Uroczysta inauguracja XX Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych – Balonowego Pucharu Polski odbędzie się 1 maja o godz. 21:00. Konkurencje balonowe zaplanowano na godz. 6:00 i 18:00.

Pierwszy balon miasta Krosna to nie jedyna atrakcja, która czeka na uczestników zawodów. W piątek o godz. 13.00 odbędzie się pokaz lotniczy Baltic Bees Jet Team. 2 i 3 maja w godz. 20:00-24:00 odbędzie się Balonowe Party, podczas którego o 21:00 rozpocznie się nocna prezentacja balonów, a o dobrą zabawę zadbają: DJ: Wouzek, Alex Light, Carry, Prisoners Show, DJ: Tooby, Transformers LED Robot Show, Juri, DirtyAna.

Dodatkowe atrakcje:
• 03-04.05.2019 – II Podkarpacki Zlot Samolotów Lekkich. Operator: Lotnisko Krosno Sp.z o.o.
• 04-05.05.2019 – III Krośnieńskie Mistrzostwa Paralotniowe o puchar Prezydenta Miasta Krosna. Operator: Aeroklub Podkarpacki. Szkoła Lotnicza

Podczas imprezy będą też atrakcje dla odważnych:
– skoki w tandemie, operator: Aeroklub Podkarpacki. Szkoła Lotnicza,
– loty na paralotni w tandemie, operator: Aeroklub Podkarpacki. Szkoła Lotnicza,
– loty widokowe (szybowiec, paralotnia, motoparalotnia), operator: Aeroklub Podkarpacki. Szkoła Lotnicza,
– wzloty balonem na uwięzi, operatorzy: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Vivo Krosno.

Organizatorzy przygotowali również wystawę statyczną „Maszyny latają”.

Więcej informacji o atrakcjach na stronie www.krosno.pl


Przeczytaj również:
Zaproszenie na XX Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe 2019
II Podkarpacki Zlot Samolotów Lekkich w Krośnie

Źródło: gorskie-zawody-balonowe.pl / krosno.pl
comments powered by Disqus