Ławica: Zmierzą hałas z lotniska

Głos Wielkopolski

W grudniu zostanie uruchomiony system ciągłego monitoringu hałasu emitowanego przez lotnisko na Ławicy. Między innymi tego dowiedzieli się wczoraj przedstawiciele mieszkańców z osiedli przyległych do lotniska oraz działkowcy. Mogli oni wyrazić swoje zdanie na temat uciążliwości portu, a z gośćmi spotkali się przedstawiciele zarządu Portu Lotniczego Poznań Ławica.

Do zorganizowania konsultacji społecznych zobligowała zarząd konieczność przygotowania raportu o oddziaływaniu na środowisko, niezbędnego do realizacji planowanych w następnych latach inwestycji.
W spotkaniu udział wzięli członkowie samorządów pomocniczych, m.in.: osiedli Edwardowo, Ławica, Lotników, ul. Świt, jak również goście z Przeźmierowa i Baranowa.

Niektórzy z gości kwestionowali sensowność inwestowania w Ławicę, gdyż ich zdaniem to nie jest ani dobre, ani perspektywiczne miejsce na lotnisko dla Poznania.

- Decyzje związane z lokalizacją lotniska należą do naszych właścicieli, my staramy się profesjonalnie zarządzać obiektem - odpowiadał Mariusz Wiatrowski, prezes portu. Także na wykonywane próbne podejścia do lądowania przez F-16 na Ławicy, zarząd portu nie ma żadnego wpływu. Decyzje podejmują wojskowi, a jest to związane z koniecznością przetestowania przez pilotów F-16 podejścia do lądowania na każde duże lotnisko w pobliżu Krzesin.

Mieszkańcy mogli się zapoznać z Planem Inwestycyjnym Portu na lata 2009-2013. Z kolei dr Piotr Kokowski z firmy Akustix wyjaśnił szczegóły metodologii wprowadzanego przez port ciągłego monitoringu hałasu. System ten będzie zbierał dane dotyczące emisji hałasu przez lotnisko za pomocą stałych i ruchomych punktów pomiaru.

Całość artykułu na stronie Głosu Wielkopolski.

Źródło: Głos Wielkopolski
comments powered by Disqus