Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowa platforma lotnicza OPEGIEKA

Jak poinformował portal Geoforum.pl, w styczniu firma OPEGIEKA z Elbląga zakończyła wdrażanie do działalności gospodarczej nowej platformy teledetekcyjnej, której podstawę stanowi turbośmigłowy samolot Beechcraft King Air C90 z hermetyzowaną kabiną. Jak chwali się spółka, jest to najwydajniejsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku.

Beechcraft King Air C90 jest jednym z najpopularniejszych modeli samolotów turbośmigłowych na świecie i pozostaje w ciągłej produkcji od 1969 roku. Od tego czasu wyprodukowano ponad 3 tys. tych modeli. Samolot OPEGIEKA, o znakach rejestracyjnych SP-ISS, został oczywiście odpowiednio zmodyfikowany do zadań fotogrametrycznych. Wśród jego kluczowych zalet spółka wymienia: wysoki pułap maksymalny (9100 metrów), dużą prędkość przelotową (418 km/h) oraz długi czas lotu (nawet 5,5 godziny).

Wysoką wydajność oferuje także skaner lotniczy Riegl VQ-1560-II, zakupiony podczas ostatnich targów Intergeo specjalnie z myślą o nowej platformie. Warto podkreślić, że firma OPEGIEKA jest pierwszym użytkownikiem tego sensora na świecie. Jak wyjaśnia spółka, stanowi on kompletną zintegrowaną platformę pomiarową umożliwiającą jednoczesne pozyskiwanie chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego oraz zdjęć lotniczych RGB (skanowanie jest zsynchronizowane z rejestracją zdjęć lotniczych przez kamerę średnioformatową Phase One iXU RS 1000 o rozdzielczości 100 MPx). Instrument może mierzyć nawet z pułapu 5,6 km, co pozwala na efektywne mapowanie rozległych obszarów. Przy prędkości skanowania 2 x 1,33 mln pkt/s jest on najszybszym tego typu urządzeniem na rynku.

Cały artykuł czytaj na stronie www.geoforum.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony