O samolocie PZL-102 Kos na kolejnej Glassówce

PZL-102 Kos (fot. Unknown/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Samolot PZL-102 Ko będzie tematem najbliższej „Glassówki” – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL). Spotkanie odbędzie się 16.03.2019r., o godzinie 10:15 w Klubie Absolwenta na Politechnice Warszawskiej (gmach główny; wejście z auli w lewy narożnik).

Spotkanie, którego tematem będzie samolot PZL-102 Kos, poprowadzi Zygmunt Szeremeta z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Samolot sportowy PZL-102 Kos wybudowany w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego WSK-Okęcie pod koniec lat 50. Pracę nad samolotem rozpoczęto w 1957 roku. Samolot został zaprojektowany w zespole inżyniera Stanisława Lassoty przy współudziale inżynierów: Janusza Drozdowskiego i Ryszarda Orłowskiego.

W grudniu tego samego roku rozpoczęto budowę prototypu, który był gotowy w maju 1960 roku. 16 czerwca samolot (SP-PAD) wzbił się po raz pierwszy w powietrze, za sterami maszyny siedział pilot doświadczalny WSK-PZL Mieczysław Miłosz. Już w pierwszym locie zauważono niewłaściwą stateczność kierunkową i niewłaściwą sterowność samolotu. Dlatego przedłużono kadłub, powiększono powierzchnię usterzenia pionowego i obniżono osłonę kabiny.

Drugi prototyp (SP-PBC) przeszedł pomyślnie wszystkie próby fabryczne, a następnie uzyskał homologację w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Podjęto produkcję seryjną, która zakończyła się niewielką ilością maszyn. W wersji seryjnej płaty pokryto częściowo płótnem w celu obniżenia masy samolotu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samolocie PZL-102 Kos w imieniu dr Andrzeja Glassa serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Miłośników Polskiej Techniki Lotniczejna zwane "Glassówką".

Biuletyny z wielu poprzednich spotkań w formie broszury z tekstem i ilustracjami odczytu można nabyć na kolejnym spotkaniu. Sporą część biuletynów można też przeczytać na stronie: www.smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus