Przejdź do treści
Port Lotniczy Gdańsk - widok z boku na samoloty na płycie i terminal (fot. Port Lotniczy Gdańsk/FB)
Źródło artykułu

Gdańsk: powstanie nowa droga do lotniska

Gdańscy urzędnicy poinformowali o podpisaniu w czwartek umowy na sporządzenie studium na wykonanie nowej drogi prowadzącej od projektowanego węzła Miszewo do gdańskiego lotniska. Nowa droga przeniesie ruch tranzytowy z Banina i ułatwi dojazd do wielu zakładów w rejonie lotniska.

W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy w czwartek podpisano umowę pomiędzy Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego a firmą Databaut na sporządzenie studium na wykonanie nowej drogi prowadzącej od projektowanego węzła Miszewo do gdańskiego lotniska.

Urzędnicy wskazali, że mieszkańcy miejscowości okalających gdańskie lotnisko zyskają nową drogę, a tym samym szybsze połączenie z obiektem. Ponadto nowe połączenie pozwoli m.in. na przeniesienie ruchu tranzytowego z Banina i ułatwi dojazd do wielu zakładów w rejonie lotniska - podkreślono.

Zastępca marszałka województwa pomorskiego Leszek Bonna przypomniał, że od 2014 r. władze samorządu widziały potrzebę skomunikowania węzła lotniska z Miszewem. "Ten pomysł wpisaliśmy w nasz regionalny projekt zagospodarowania województwa pomorskiego" - stwierdził w informacji prasowej.

"Jestem przekonany, że koncepcje, które studium korytarzowe nam przedstawi, będą służyły kolejnym krokom związanym z wykonaniem tej bardzo ważnej dla zachodniej części Gdańska i regionu inwestycji" - podsumował Bonna.

Celem Studium Korytarzowego jest wyznaczenie wariantów przebiegu nowego połączenia drogowego, a jego wyniki będą podstawą planistyczną dla kolejnego etapu prac projektowych, w szczególności Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej.

Nowe rozwiązanie drogowe ma połączyć Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy i rozwijającą się wokół niego dzielnicę wielofunkcyjną (tereny funkcji transportowych, produkcyjno-usługowych i mieszkaniowych) Gdańsk Zachód z projektowanym węzłem Miszewo na Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta.

Cytowana w informacji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wskazała, że podpisanie umowy na sporządzenie studium na wykonanie nowej drogi to ważny moment rozwojowy dla Gdańska jako stolicy metropolii i województwa. "Widzimy jak nieopodal stąd, na naszych oczach powstaje obwodnica metropolitalna i wszyscy doskonale wiemy, że potrzebujemy połączeń poprzecznych między istniejącą obwodnicą i obwodnicą metropolitalną" - stwierdziła.

Dodała, że dla Gdańska istotne są trzy węzły: węzeł Żukowo, węzeł Lotnisko i tzw. węzeł Wysoka, czyli okolice Osowej, Chwaszczyna i przyszłej Nowej Kielnieńskiej.

"Projektantów czeka niełatwa praca, ale myślę, że to ostatni moment na przygotowanie tego dokumentu, bo okolica Banina, Żukowa i okolic rozwija się bardzo dynamicznie" - powiedziała prezydent.

Dokumentacja planistyczna realizowana będzie przy udziale i zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz społeczności lokalnych, w szczególności mieszkańców m.in. Banina, Czapel, Pępowa i Rębiechowa.

Realizacja zadania jest współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 12 Pomoc techniczna z Projektu Pomocy Technicznej 2022-2023 Samorządu Województwa Pomorskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony