Przejdź do treści
PS-28 Cruiser
Źródło artykułu

Pierwszy PS-28 Cruiser dostarczony do Polski

Czech Sport Aircraft ogłosiło dostawę pierwszego samolotu typu PS-28 Cruiser z certyfikatem EASA do Polski. Ceremonia przekazania odbyła się w fabryce firmy w Kunovicach. Samolot o znakach SP-GBC będzie wykorzystywany do podstawowego szkolenia lotniczego przez firmę FTO Ventum Air Flight Academy z siedzibą na warszawskich Babicach. Kolejny samolot tego samego typu trafi do ośrodka już w czerwcu. PS-28 został sprowadzony dzięki współpracy z firmą GB Aircraft Sp. z o.o., autoryzowanemu przedstawicielowi Czech Sport Aircraft w Polsce.

Nową dostawę skomentował Matthew Harvey, jeden z Dyrektorów Zarządzających w firmie Aviation Trading, oficjalnego partnera w zakresie sprzedaży Czech Sport Aircraft - „Cieszę się z dostawy pierwszego PS-28 Cruiser do Polski. W krótkim czasie nasz samolot wyrobił sobie bardzo silną pozycję na rynku samolotów szkoleniowych w Europie. Czujemy się zaszczyceni widząc jak nasze samoloty wchodzą do użytkowania na nowych rynkach taki jak Polska i chcemy podziękować firmie Ventum Air Flight Academy za zaufanie jakim obdarzyła model PS-28 Cruiser.”

SP-GBC ze standardową konfiguracją z analogowymi przyrządami został dodatkowo wyposażony w ostrzeganie o przeciągnięciu, VOR/LOG/GS oraz kabinę o podniesionym standardzie z ogrzewaniem i systemem zapobiegającym parowaniu szyb. Samolot posiada klasyczny schemat malowania w kolorze żółtym, a jego kabina została wykończona szarą, elegancką tkaniną.

“To ważne wydarzenie na lotniczym rynku szkoleniowym w Polsce. PS-28 Cruiser tworzy stanowi nową generację samolotów certyfikowanych do szkolenia, która oferuje unikalne możliwości dla ośrodków szkoleniowych w całej Europie. Ventum Air wybrało ten model samolotu w wyniku długiego procesu weryfikacji. Mam nadzieję, że również inne ośrodki szkoleniowe w Polsce pójdą tym śladem i będą chciały zmodernizować swoją flotę. GB Aircraft jest przygotowana do zapewnienia Ventum Air Flight Academy najwyższego poziomu obsługi posprzedażowej, jak również gotowa do pomocy w wyborze odpowiedniego modelu samolotów PS-28 Cruiser kolejnym ośrodkom szkoleniowym i prywatnym użytkownikom w Polsce” - powiedział Rafał Karski, Prezes firmy GB Aircraft Sp. z o.o.

PS-28 Cruiser to samolot dwumiejscowy o konstrukcji metalowej. Posiada certyfikat typu uprawniający do lotów VFR Dzień zgodny z kategorią EASA Light Sport Aircraft (LSA). To idealna maszyna do podstawowego i zaawansowanego kursu pilotażu w szkołach lotniczych, aeroklubach i akademiach wojskowych. Doskonała charakterystyka lotu, wytrzymała konstrukcja i jedne z najniższych kosztów operacyjnych to niewątpliwe przewagi konkurencyjne tego modelu w kategorii samolotów LSA. PS-28 Cruiser sprawdza się też z powodzeniem jako prywatny samolot dyspozycyjny i rekreacyjny.

Dzięki nowoczesnemu i sprawdzonemu silnikowi Rotax oferuje bardzo niskie koszty użytkowania (możliwość stosowania benzyny RON95). Seryjnie jest wyposażony w tradycyjną bądź zaawansowaną awionikę typu "glass cockpit", natomiast w opcjonalnym wyposażeniu znajduje się m.in. spadochron ratunkowy BRS. A wszystko w przystępnej i konkurencyjnej cenie.

Czech Sport Aircraft do tej pory sprzedała ponad 500 sztuk samolotów PS-28 Cruiser i SportCruiser na całym świecie. Z tego ponad 200 egzemplarzy modelu SportCruiser zostało dostarczonych do Stanów Zjednoczonych, a łącznie ponad 150 egzemplarzy modeli SportCruiser i PS-28 Cruiser trafiło do Europy, gdzie firma odnosi coraz większe sukcesy. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony