Przejdź do treści
Źródło artykułu

Technicy obsługi samolotów będą mieli swoją szkołę

Od tego roku szkolnego rusza szkoła dla techników awioniki. Nauka zawodu będzie odpłatna. Za czteroletni kurs słuchacze zapłacą 12 tys. zł.

Dynamiczny rozwój sieci lotnisk regionalnych w Polsce spowodował, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów do ich obsługi. W Katowicach zostanie otwarte pierwsze tego typu, czteroletnie, dzienne technikum o specjalizacji technik awionik. Szkołę poprowadzi Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

W programie nauczania są m.in. kursy technicznego języka angielskiego, technologia mechaniczna, budowa i obsługa statków powietrznych, aerodynamika i mechanika lotu, elektrotechnika i awionika. Uczniowie będą też mieli do dyspozycji laboratorium elektrotechniki, elektroniki analogowej i cyfrowej, pracownię awioniki, automatyki oraz wyposażenia elektrycznego i elektronicznego.

Słuchacze będą też przygotowani do matury z matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, a w trakcie nauki będą odbywać praktyki zawodowe w Aeroklubie Śląskim, w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. Gen. Ziętka oraz na Politechnice Rzeszowskiej. Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe odbywać się będą w katowickim Aeroklubie, na terenie lotniska w Pyrzowicach, w Rzeszowskiej Dolinie Lotniczej oraz w zakładach przemysłu lotniczego zlokalizowanych w Bielsku-Białej i innych zakładach produkcji okołolotniczej.

Kształcenie będzie się odbywało w formie dziennej oraz w ramach obozów naukowych. Czesne dla osób rozpoczynających kształcenie w roku szkolnym 2009/ 2010 wynosi 300 zł miesięcznie (płatne przez okres 10 miesięcy w roku szkolnym) przez cztery lata nauki.

Technicy awioniki są poszukiwaniu na rynku pracy. Mogą zatrudniać się w zakładach projektowych i produkcyjnych przemysłu lotniczego, służbach technicznych lotnictwa wojskowego, organizacjach obsługowych lotnictwa cywilnego, zakładach produkcji i usług okołolotniczych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony