Uchwycone kamerą: Lądowanie podczas burzy samolotem STOL

Lądowanie w czasie burze Super 701, fot. Youtube

Jon Humberd, który wyrobił sobie markę w społeczności STOL w USA budując własnoręcznie samolot Super 701, umieścił na YouTube film z jednego ze swoich ostatnich lotów, mając nadzieję, że będzie on wartością edukacyjną dla wszystkich pilotów. Materiał wideo jest dokumentacją lotu o zachodzie słońca, kiedy letnia burza przechodząca przez stan w Tennessee niemal nie doprowadziła do rozbicia się samolotu.  

Szalone porywy wiatru na końcowym podejściu z bardzo słabą widocznością przez przednią szybę sprawiły, że lot w krótkiej chwili mógł zakończyć się katastrofą. Dzięki dużemu szczęściu i doświadczeniu pilot wylądował i nie odniósł żadnych obrażeń, podobnie, jak konstrukcja uszkodzeń.

Lotnik zdaje sobie sprawę, że „pojawi się wiele komentarzy i osądów jego lotu". Wylądował na kawałku trawy pod górę, bez możliwości wykonania go around z drzewami i przeszkodami dookoła, a pogoda i słaba widoczność, sprawiły, że lądowanie było bardzo trudne. Na szczęście manewr zakończył się sukcesem, a całość została udokumentowana na wideo, dzięki czemu wszyscy mogą je zobaczyć, ocenić i miejmy nadzieję, czegoś dzięki temu się nauczyć.

Źródło: GA News
comments powered by Disqus