Wiedeńczyk An-2 znów pojawi się nad Krakowem

Wiedeńczyk An-2 znów pojawi się nad Krakowem (fot. wiedenczyk.pl)

Fundacja Wiedeńczyk AN-2 udowodniła, że eksponat historyczny wcale nie musi stać w muzealnej gablocie. Dzięki staraniom członków i sympatyków udało się przeprowadzić kapitalny remont sławnego samolotu An-2, którym 1 kwietnia 1982 roku trzech wojskowych wraz z rodzinami uciekło za Żelazną Kurtynę. 13 kwietnia, w 34. rocznicę swojego powrotu z Wiednia odnowiony An-2 Wiedeńczyk w charakterystycznym, smoczym kamuflażu pojawi się znów nad Krakowem.

Już w środę, 13 kwietnia br. Fundacja Wiedeńczyk An-2 i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie organizują uroczyste przywitanie płatowca. Dzięki współpracy tych instytucji i staraniom wolontariuszy niezwykły samolot o niebanalnej historii nie tylko nie został zezłomowany po wycofaniu ze służby w armii, ale nadal będzie cieszył swoim widokiem na licznych piknikach lotniczych.

Samolot przeszedł na początku 2016 roku kapitalny remont – wymianę płótna na skrzydłach, przegląd silnika i poszycia kadłuba oraz malowanie. Uzyskał też zezwolenia wymagane do wykonywania lotów (tak zwany resurs płatowca). Prace wykonała firma SC Aeroplan z podwrocławskich Mirosławic, a charakterystycznego smoka namalował autor projektu – Marek Radomski, pracownik Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Duże zainteresowanie środowiska lotniczego i nie tylko latającym eksponatem Muzeum spowodowało, że Fundacja Wiedeńczyk An-2 przygotowała plan działania na następne lata. – Chcemy, podobnie jak w poprzednich latach nie tylko udostępniać samolot dla zwiedzających podczas imprez tematycznych i współpracować ze skoczkami spadochronowymi, ale także połączyć promocję kultury lotniczej z nauką pierwszej pomocy we współpracy z wolontariuszami PCK – mówi prezes Fundacji Wiedeńczyk AN-2.

W ramach wydarzenia planowany jest przylot samolotu na płytę lotniska Muzeum około godziny 11.00. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych samolot wykona przelot nad miastem, by pokazać się w całej okazałości. By kolejny raz zobaczyć ten eksponat Muzeum Lotnictwa Polskiego z bliska organizatorzy już teraz zapraszają na Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Krakowie w czerwcu tego roku.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Fundacja Wiedeńczyk An-2. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kraków.

Zapraszamy wszystkich miłośników lotnictwa i tej historii do siedziby Muzeum przy ul. Jana Pawła II 39. Dojazd liniami tramwajowymi nr 4, 5, 9 i 52.

Źródło: Fundacja Wiedeńczyk AN-2
comments powered by Disqus