Przejdź do treści
Współpraca WIML z Fundacją Spadkobierców Tradycji Dywizjonu 303

Współpraca WIML z Fundacją Spadkobierców Tradycji Dywizjonu 303

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej (WIML) jest jednym z nielicznych w skali europejskiej ośrodków naukowo-badawczo-szkoleniowych i kliniczno-diagnostycznych, specjalizujących się w problematyce medycyny lotniczej. Instytut obecnie prowadzi prace techniczne i naukowo-badawcze nad udoskonaleniem symulatorów, ubiorów lotniczych oraz bezpieczeństwem lotów, w tym tolerancją przyspieszeń, niedotlenieniem wysokościowym, treningiem przeciw przeciążeniowym, orientacją przestrzenną, widzeniem nocnym czy psychologią lotniczą.

W sferze klinicznej zajmuje się medycyną lotniczą, zwłaszcza w zakresie kardiologii, neurofizjologii, laryngologii i okulistyki. Instytut dysponuje wyjątkową w skali Europy infrastrukturą badawczą, do której należą m.in. komory niskich ciśnień, symulator GIRO-IPT, komora dekompresyjna czy katapulta. W 2011 oddano do użytku jedną z najnowocześniejszych na świecie wirówek przeciążeniowych, pełniącą również rolę dynamicznego symulatora lotu. WIML posiada systemy: oceny predyspozycji do zawodu pilota, zaawansowanej diagnostyki sprawności układu równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Realizując cele naszej fundacji polegające m.in. na popularyzowaniu wiedzy lotniczej, polskiego lotnictwa wojskowego oraz kształtowania postaw patriotycznych w dniu 4 listopada bieżącego roku fundacja nasza podpisała z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej w Warszawie porozumienie mające na celu podjęcie współpracy na rzecz popularyzacji wiedzy o lotnictwie w tym zwłaszcza o polskim lotnictwie wojskowym i o medycynie lotniczej. W ramach porozumienia WIML reprezentowany przez Dyrektora płk dr n. hum. Olafa Truszczyńskiego podjął się m.in. udostępnienia bazy dydaktyczej Instytutu, prowadzenia, inspirowania oraz wspierania działań i inicjatyw zmierzających do podniesienia świadomości społecznej związanych z lotnictwem i medycyną lotniczą, prowadzenia szkoleń lotniczych i lotniczo - lekarskich oraz udziału w imprezach poświęconych lotnictwu.

Na koniec "wisienka na torcie". WIML umożliwił zwiedzanie Instytutu grupom zorganizowanym, a dla odważnych i chętnych test na najnowocześniejszej wirówce przeciążeniowej.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony