Przejdź do treści
Źródło artykułu

Francja chce zakupić od Szwecji cztery samoloty wczesnego ostrzegania Global Eye

Francja zamierza nabyć od Szwecji cztery samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli Global Eye - poinformował w środę na platformie X szwedzki minister obrony Pal Jonson, który odwiedził targi lotnicze Paris Air Show 2025.

"(Transakcja) przyniesie korzyści naszym krajom i pogłębi interoperacyjność" - podkreślił Jonson, odnosząc się do kolektywnej obrony NATO. Dodał, że ze swoim odpowiednikiem z Francji Sebastienem Lacornu podpisał plan współpracy w dziedzinie obronności.

Produkowany przez prywatną firmę zbrojeniową Saab, samolot Global Eye wyposażony jest w zaawansowane systemy rozpoznania radarowego, pozwalające wykryć zagrożenia ze strony wroga. Sprzedaż tego rodzaju uzbrojenia wymaga zgody rządu w Sztokholmie.

Według gazety "Svenska Dagbladet" kontrakt opiewający na ponad 10 mld koron (ok. 900 mln euro) ma zostać podpisany w najbliższych miesiącach.

Jonson w Paryżu spotkał się również z szefem francuskiej Agencji Zamówień Publicznych (DGA) Emmanuelem Chivą.

Wizyta szwedzkiego ministra obrony we Francji byla konsekwencją podpisania w styczniu 2024 r. w Sztokholmie porozumienia o pogłębionym partnerstwie między Szwecją a Francją przez premiera Ulfa Kristerssona oraz prezydenta Emmanuela Macrona. Umowa obejmuje również współpracę w przemyśle zbrojeniowym. Oba kraje w wielu rodzajach uzbrojenia konkurowały między sobą.

Daniel Zyśk(PAP)

zys/ mal/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony