Przejdź do treści
A320neo należący do linii lotniczych Air India - start (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Francja: Airbus sprzeda 250 samolotów liniom lotniczym Air India

Indyjskie linie lotnicze Air India podpisały we wtorek list intencyjny w sprawie zakupu od koncernu Airbus 210 wąskokadłubowych samolotów A320neo i 40 szerokokadłubowych maszyn A350. Ta umowa otwiera nowy rozdział w relacjach francusko-indyjskich – ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron.

Nad umową pracowano blisko dwa lata – poinformował Natarajan Chandrasekarana, prezes grupy Tata, właściciela Air India, podczas transmitowanej w internecie ceremonii podpisania porozumienia.

Kontrakt z Airbusem jest częścią większego planu nabycia 470 samolotów, z których kolejne 220 maszyn ma być zakupionych od amerykańskiego Boeinga – przekazano w komunikacie prasowym linii.

"Przechodzimy ogromną transformację, chcemy zbudować linię lotniczą światowej klasy. Jedną z najważniejszych spraw jest więc nowoczesna flota, która jest wydajna i zdolna do działania na wszystkich trasach" – podkreślił Chandrasekarana. Dodał, że maszyny A350 będą obsługiwać "ultradalekie połączenia na całym świecie".

Sama umowa z Airbusem nawet po spodziewanych znaczących upustach będzie opiewała na dziesiątki miliardów euro, a zakup łącznie 470 maszyn będzie największym pojedynczym zamówieniem złożonym przez jedną linię lotniczą w historii - pisze agencja Reutera.

Podczas wydarzenia, na którym ogłoszono porozumienie przemawiał prezydent Francji Macron i premier Indii Narendra Modi, co wskazuje na polityczne i ekonomiczne znaczenie umowy – zauważa Reuters.

"To osiągnięcie pokazuje, że Airbus i wszyscy jego francuscy partnerzy są w pełni oddani rozwijaniu nowych obszarów współpracy z Indiami" – powiedział Macron. Podkreślił, że jest to kamień milowy w związkach między Francją a Indiami i zapowiedział też intensywniejszą współpracę w innych obszarach, w tym energetyce czy walce z ociepleniem klimatu.

"Ta ważna umowa pokazuje, oprócz pogłębienia relacji między Indiami i Francją, sukces i aspiracje cywilnego przemysłu lotniczego Indii" – zaznaczył z kolei Modi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony