Przejdź do treści
Pilot Louis Bleriot w samolocie Bleriot XI podczas lotu (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Źródło artykułu

"Historia lotnictwa" – nowa seria na kanale Fokus TV

Zapraszamy fanów lotnictwa oraz historii lotnictwa do obejrzenia pierwszego odcinka serii pt. "Historia lotnictwa". Premiera już dziś, 9 marca, o godzinie 21:50 na kanale Fokus TV.

Dokument "Historia lotnictwa"  z 2019 roku w reżyserii René-Jean Bouyer to wyjątkowa seria ukazująca kolejne pokolenia śmiałków, których dokonania wyznaczały kolejne etapy w dziejach awiacji. Twórcy programu przedstawiają niezwykłe odkrycia i wyczyny oraz wpływ, jaki miały one na rozwój lotnictwa w innych krajach i na innych kontynentach.

Od machin latających Leonarda da Vinci do przelotu nad kanałem La Manche, którego dokonał Louis Blériot w roku 1909 – w pierwszym odcinku będzie można prześledzić początki awiacji. Fani lotnictwa zobaczą też różne prototypy, m.in. konstrukcje z elementami zbudowanymi na kształt skrzydeł nietoperza, balon na ciepłe powietrze braci Montgolfier czy słynny sterowiec. W tym odcinku twórcy przypomną pierwsze loty próbne, które startowały z wieży Eiffla. Będzie można przyjrzeć się też prototypom silników samolotowych i dowiedzieć się, jak wyczyn Blériot zrewolucjonizował cały przemysł lotniczy.

Wyczyn Louisa Blériot stał się ważnym impulsem do rozwoju przemysłu lotniczego i zainspirował kolejnych śmiałków. Pokonana zostaje bariera Alp, a w 1913 roku Roland Garros przelatuje nad Morzem Śródziemnym w jego najszerszym miejscu. W 1914 roku wybucha pierwsza wojna światowa, w której lotnictwo odegra rolę kluczową. Początkowo samoloty używane były głównie w celach zwiadowczych, szybko jednak zostają wyposażone w wyrzutnie bomb i celowniki. Od tej pory zwycięża się za pomocą sił powietrznych. To zaganienia drugiego odcinka.

Po zakończeniu pierwszej wojny światowej byli piloci wojskowi podejmują się różnorakich wyzwań. Trzeci odcinek ukazuje rozpoczynającą się erę wielkich wyzwań i kaskaderskich wyczynów, której ukoronowaniem jest przelot nad Atlantykiem w maju 1927 roku, którego dokonał Charles Lindbergh. To również okres rozwoju transportu lotniczego i narodziny francuskich linii lotniczych Aéropostale. Następuje komercjalizacja lotnictwa cywilnego, tworzone są regularne połączenia lotnicze, którymi podróżują pasażerowie i towary. W listopadzie 1924 roku zostają zainaugurowane loty komercyjne na trasie Paryż – Moskwa. Z kolei połączenie stolicy ZSRR z Pekinem w 1925 roku zostaje również wykorzystane w sferze propagandowej.

Wyczyn Lindbergha inspiruje kolejnych śmiałków do podejmowania podobnych wyzwań. Czwarty odcinek opowiada o szybko rozwijającym się lotnictwie komercyjnym, powstających południowoamerykańskich liniach, rodzących się nowych legendach – Jeana Mermoza czy Antoine'a de Saint-Exupéry. W 1931 roku doświadczony pilot Wiley Post odbywa pierwszy lot dookoła świata. Podróż zajmuje 8 dni. Następnie miliarder Howard Hughes dokonuje tego samego w rekordowym czasie 91 godzin 14 minut. Wśród pionierów lotnictwa jest też kobieta – Amelia Earhart. W tym okresie rozwija się również projekt sterowców. Gigantyczne statki powietrzne miały konkurować z samolotami. Kres tej koncepcji kładzie jednak katastrofa Hindenburga, do której doszło w maju 1937 roku.


Wiley Post z Haroldem Gatty w Niemczech, 1931 (fot. Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

W piątym odcinku serii pt. "Historia lotnictwa" reżyser René-Jean Bouyer prezentuje słynnych wynalazców i pilotów budujących lotnictwo wojskowe w swoich krajach. Hermann Göring, który w Trzeciej Rzeszy tworzy Luftwaffe, wysyła swoich pilotów do ogarniętej wojną domową Hiszpanii. Tam w warunkach bojowych odbywają się testy nowych samolotów. W ślady Göringa szybko idą Mussolini i Stalin. Do roku 1939 żadna wielka armia nie może obyć się bez sił powietrznych. Francuska flota zostaje zbombardowana na ziemi, a spitfire'y zyskują sławę niepokonanych w podniebnych walkach.

Gdy w 1939 roku wybucha druga wojna światowa, siły powietrzne odgrywają strategiczną rolę podczas bitew. Priorytetem staje się doskonalenie samolotów bojowych. Codziennie do walki podrywają się myśliwce i bombowce, wyposażone w karabiny maszynowe i działka. Władze krajów po obu stronach konfliktu rozumieją, że należy inwestować w te maszyny. Nad Pacyfikiem, Europą czy Związkiem Radzieckim - wszędzie toczą się podniebne bitwy. Japońscy piloci szybko zyskują umiejętności dorównujące ich amerykańskim i radzieckim wrogom. Jednocześnie rodzą się nowe legendy i niesamowite opowieści, m.in. o człowieku, który przeżył upadek z ponad 5000 metrów. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się z szóstego odcinka.

Odcinek siódmy opowiada o wysiłkach projektantów samolotów na całym świecie po 1945 roku, których celem staje się przełamanie bariery dźwięku. Wymaga to stworzenia potężnych silników i wielkich ofiar. Geoffrey de Havilland Jr., syn słynnego brytyjskiego pioniera lotnictwa i konstruktora, ginie podczas jednej z prób przekroczenia prędkości dźwięku. Pierwszym człowiekiem, któremu się to udaje, jest amerykański pilot doświadczalny Chuck Yeager. Dokonuje tego 14 października 1947, prawie 50 lat po narodzinach awiacji. Jednocześnie transport lotniczy szybko się rozwija. Samoloty zwiększają swoje rozmiary i pojemność, a Nowy Jork jest bliżej Europy niż kiedykolwiek wcześniej.

Widowie poznają bohaterów tej historii i dzięki koloryzowanym nagraniom archiwalnym będą mogli podziwiać ich dokonania. Od pionierów lotnictwa do pilotów walczących podczas pierwszej wojny światowej, od pierwszego przelotu nad Atlantykiem po erę prędkości ponaddźwiękowych – oto opowieść o największych wyzwaniach i tych, którzy stawili im czoło.

Jeszcze raz zapraszamy na premierowy pierwszy odcinek serii pt. "Historia lotnictwa", który można obejrzeć 9 marca 2020 r., o godzinie 21:50 na kanale Fokus TV.
Kolejne premierowe odcinki w następnych dniach o tej samej porze.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony