Samolotem do Gruzji...

flyingtv.pl - Gruzja

Zespół flyingtv.pl zaprezentował na swojej stronie internetowej, film przedstawiający Gia Gegenave, gruzińskiego pilota akrobatę, który w sierpniu na samolocie JAK-55 uczestniczył w rozgrywanych w Radomiu 9 Mistrzostwach Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. Gegenava, który jest także inżynierem lotniczym i specjalistą w komisji badania wypadków lotniczych, opowiada o ojczyźnie i zachęca polskich lotników, aby turystycznie wybrali się do jego kraju. Pięknie zmontowany materiał chwyta za serce. Przyjemnie go obejrzeć. Polecamy!

Motywacją dla osób niezdecydowanych na taki lot, mogą być ceny usług i żywności - często dwukrotnie niższe niż w Europie. Dodatkowo lecąc lotem VFR w przestrzeni G Gruzji, nie pobierane są opłaty. Płaci się jedynie za lądowanie na międzynarodowych lotniskach w Tbilisi i Batumi, które znajdują się w przestrzeni kontrolowanej i do których wlot wymaga posiadania transpondera. Przy lotach VFR nie wymaga się pozwolenia, ani poruszania się po wyznaczonych drogach lotniczych. Przestrzeń powietrzna Gruzji jest stworzona na wzór europejskiej i wlot do niej wymaga jedynie wcześniejszego uzyskania zgody oraz złożenia planu lotu.

Największą trudnością w przypadku planowania przelotu do Gruzji jest przelot nad terytorium Ukrainy. Tutaj Gagenava, jak twierdzi, służy swoim doświadczeniem i w przypadku gdy zwróci się do niego zainteresowany pilot (do czego zachęca), jest w stanie podpowiedzieć jak najlepiej i najszybciej pokonać wszelkiego rodzaju formalności. Posiada również wiadomości na temat najlepszych miejsc na międzylądowanie i kontakty, które umożliwiają zamówienie w miarę taniego paliwa lotniczego i obsługi technicznej, jeśli takowa byłaby potrzebna.

Pomoc Gruzina może również dotyczyć znalezienia odpowiedniego hotelu i wskazania miejsc wartych odwiedzenia i to zarówno w górach, jak i na wybrzeżu Morza Czarnego. Gagenava zachęca również do próbowania potraw lokalnej kuchni takich jak np. chaczapuri czy chinkali i kilku rodzajów wina.

Cały dokument zilustrowany jest lotniczymi obrazami przedstawiającymi różnorodność tego kraju, wspaniale uzupełnionymi regionalną muzyką. Fascynują przepiękne krajobrazy. Osoby, które są zainteresowane możliwością odbycia takiej wyprawy mogą bezpośrednio się kontaktować z Gia Gagenave na adres: gegenava@yahoo.com.

Odległość z Warszawy do Tbilisi to ok. 2200 km, a do Batumi, które położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego ok. 2000 km.

Film dostępny jest na stronie flyingtv.pl w zakładce lotnictwo.
Czytaj również: http://dlapilota.pl/wiadomosci/aopa/rajd-lotniczy-aop-y-z-izraela-do-gruzji

Źródło: FlyingTV.pl
comments powered by Disqus

Komentarze

Cze!

Mozna przez FDS, mozna przez inne firmy ale po co
placic skoro mozna niewielkim nakladem czasu zrobic to samemu i to szybciej?
Robilem to wielokrotnie i wierzcie mi ze nie ma problemu.

Wystarczy pozyskac odpowiednie strony z AIP Ukraine
dotyczace przylotow odlotow i tranzytu statkow powietrznych, nie pamietam dokladnie ale w Biurze
Odpraw Zalog na Okeciu podpowiedza a jak sie ladnie
poprosi to mila Pani z BOZ podesle nawet faxem
odpowiedni rozdzial z AIP. Oczywiscie mozna tez skorzystac ze strony EUROCONTROL z aplikacji EAD Basic:
http://www.ead.eurocontrol.int/publicuser/public/pu/login.jsp

Potem potrzebne informacje trzeba pod wskazane adresy/faxem dostarczyc. Najlepiej dogadac sie
najpierw przez telefon ale i tu nie ma problemu bo po angielsku swobodnie ukraincy rozmawiaja.

Tak informacyjnie , zgody na takie przeloty , szczegolnie nad Ukraina, zalatwia firma FDS - przyblizony czas , okolo 3 dni robocze- , Flight Dispatch Service .Pozdrawiam