Oblot napędzanego wodorem samolotu HY4

Samolot HY4 (fot. flyer.co.uk)

W Stuttgarcie oblatano samolot HY4 – konstrukcję zasilaną wodorowymi ogniwami paliwowymi, która może zabrać na pokład do 4 osób.

HY4 to owoc współpracy Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) i Pipistrel Aircraft. Lot trwał 15 minut i odbył się w obecności widzów i mediów.

Jestem dumna, że badacze i producenci z Europy stworzyli ten zasilany wodorem samolot. Taki przejaw dalekowzroczności to krok w kierunku przyszłości lotnictwa całkowicie pozbawionego szkodliwych emisji – powiedziała unijna Komisarz ds. Transportu, Violeta Bulc.

Elektryczny silnik HY4 generuje moc 80 kW i pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości 200 km/h. Prędkość przelotowa wynosi około 145 km/h. W zależności od prędkości, wysokości lotu i ładunku zasięg  wynosi od 750 do 1500 km.

Zaletą wykorzystanych ogniw wodorowych jest niewielkie zanieczyszczenie powietrza, które one powodują. Powstające w nich spaliny składają się wyłącznie z obojętnej dla środowiska pary wodnej.

DLR razem z grupą Airbus i Siemensem jest obecnie aktywnie zaangażowana  w projekt rozwoju elektrycznych samolotów. Celem jest zbudowanie elektrycznego samolotu obsługującego połączenia regionalne, który zabierze na pokład do 19 pasażerów.


 
Źródło: flyer.co.uk
comments powered by Disqus