Przejdź do treści
Źródło artykułu

DZ Consulting z organizacjami lotniczymi o doświadczeniach z SMS’em

W dniu 29 maja br. firma DZ Consulting Sp. z  o.o. we współpracy z Organizacją Lotniczą Fly-O rozpoczęła cykl warsztatów poświęconych zarządzaniu bezpieczeństwem i pierwszym doświadczeniom zebranym podczas wdrażania SMS-a. W spotkaniu brało udział w sumie 10 osób z sześciu ośrodków, które współpracują z DZ Consulting i korzystały usług spółki w zakresie wdrażania systemu.

W ramach wymiany doświadczeń z procesu wdrażania systemu zarządzania bezpieczeństwem omówiono dwa zagadnienia, które zostały uznane za szczególnie niebezpieczne: wykonywanie przeglądów przedlotowych oraz podstawę prawną wyważania statku powietrznego przed startem i zagrożenia wynikające z jego niewykonania lub złego wykonani.

Kolejnym tematem była kwestia „Planu działania w sytuacjach awaryjnych” powszechnie zwanego ERP. Po analizie uznano, że zaproponowane rozwiązania mogłyby zostać uproszczone, ale należy przeanalizować dodatkowe kwestie wynikające choćby z obowiązków pracodawcy lub organizatora szkolenia. Chodzi o to, aby po ewentualnym wypadku realizacja planu ERP pozwalała na spełnienie wszystkich obowiązków ciążących na organizacjach lotniczych.

W ramach doszkalania zaprezentowano materiał przekazany przez Państwową Komisję Badania wypadków lotniczych. Prezentacja PKBWL dotyczyła zachowania się organizacji po wypadku incydencie i jej obowiązków w świetle obowiązującego prawa krajowego i europejskiego. Temat będzie kontynuowany, ponieważ w ramach realizacji Just Culture każda organizacja powinna przeszkolić wszystkich swoich członków jak zachowywać się po incydencie/wypadku lotniczym, nawet jeśli dana osoba nie była bezpośrednio zaangażowania w dane wydarzenie.

Uczestnicy zapoznali się z propozycją zmiany formularzy zgłoszenia zdarzeń/incydentu/zagrożenia, który pozwala na postępowanie gwarantujące zachowanie anonimowości zgłaszającego. Dodatkowo zaproponowano uproszczony format bazy zdarzeń, który powinien uprościć działanie organizacji ATO w tym zakresie.

Organizatorzy przewidują, że kolejne warsztaty z tego cyklu, odbędą się jesienią a cykliczność spotkań  mniej więcej co 3 miesiące.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnych cyklach zapraszamy do kontaktu z biurem pod adresem e-mail: elwira.solarska@dz-consulting.pl, a także do odwiedzania naszej strony internetowej www.dz-consulting.pl

Artykuł sponsorowany

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony