Flightradar24: Najczęściej obserwowane loty 2016 roku

Najbardziej śledzone loty na Flightradar24

Przełom roku to czas podsumowań, więc przyglądamy się lotom, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród miłośników strony Flightradar24. Niektóre loty symbolizują początek długiej drogi – jak oblot pierwszego Airbusa A350-1000 lub jej kres, jak np. udany lot dookoła ziemi w wykonaniu Solar Impulse. Przyjrzyjmy się wzlotom i upadkom jakie miały miejsce w lotnictwie w 2016 roku.

STYCZEŃ

5-silnikowy Quantas

Rok zaczął się nietypowo. Gdy B747 linii Quantas o znakach rejestracyjnych VH-OJU doznał awarii silnika w Johannesburgu, z Sydney wystartował zapasowy silnik. Przytwierdzony jako nr 5. do skrzydła innego 747 (VH-OJS). 


Oblot Boeinga 737 MAX

W drugiej połowie stycznia w niebo wzbił się B737 MAX. N8701Q był pierwszym z czterech, które w tamtym czasie rozpoczęły program prób w powietrzu. Egzemplarz ten spędził w locie 560 godzin i po wprowadzeniu modyfikacji trafił do linii Southwest.


LUTY

Ostre wejście Ed Force One


17 lutego fani lotnictwa i ostrego grania śledzili na ekranach smartfonów i komputerów lot flagowej maszyny zespołu Iron Maiden z Szardży (miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) do Cardiff w ramach trasy koncertowej Book of Souls. W marcu Ed Force One znów pojawił się w mediach, ale z zupełnie innego powodu…


MARZEC

Rysowanie samolotu… samolotem

12 marca pilot samolotu D-EFHN wzbił się w powietrze, by wykonać pierwszy w historii portret maszyny przy pomocy innej maszyny. Chodzi oczywiście o kształt jaki miała trasa jego lotu. W godzinę portret był skończony, potem pilot wrócił i podpisał swoje dzieło.


Katastrofa lotu 981 linii FlyDubai

19 marca, o godz. 00.41 UTC na lotnisku w Rostowie nad Donem w Rosji doszło do katastrofy B738 należącego do linii FlyDubai (znaki rejestracyjne A6-FDN). Na pokładzie samolotu, który wykonywał rejs FZ 981 z Dubaju, znajdowało się 55 pasażerów i 7 członków załogi – wszyscy zginęli.


Incydent z Ed Force One

12 marca na lotnisku w Santiago Ed Force One poważnie ucierpiał w wyniku zderzenia z holownikiem. Uszkodzeniu uległy osłony obu lewych silników, jednak dzięki wytężonej pracy mechaników już po 10 dniach muzycy znów wzbili się w powietrze.


Porwanie lotu 181 linii EgyptAir

29 marca samolot EgyptAir lecący z Aleksandrii do Kairu został porwany i wylądował na Cyprze. Po negocjacjach wszyscy pasażerowie i załoga zostali wypuszczeni, a porywacz trafił w ręce policji.


KWIECIEŃ

Solar Impulse wznawia lot dookoła świata


21 kwietnia elektryczny Solar Impulse, po przymusowym postoju na Hawajach, ponownie ruszył w trasę dookoła świata. Lot zakończył w lipcu w Abu Dhabi.


MAJ

An-225 odwiedza Perth


10 maja największy transportowiec świata przywiózł do Perth duży generator, a następnie ruszył ze sprzętem wiertniczym do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego lot na stronie Flightradar24 śledziły setki tysięcy internautów.


Katastrofa lotu 804 linii EgyptAir

Wczesnym rankiem 19 maja linie EgyptAir powiadomiły o utracie kontaktu z A320 wykonującym lot 804 z Kairu do Paryża. Szczątki samolotu odnaleziono w Morzu Śródziemnym. Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy trwa.


CZERWIEC

Pożegnanie Ed Force One


Lądowaniem w Göteborgu Ed Force One zakończył trasę koncertową Book of Souls. W ciągu pięciu miesięcy maszyna odwiedziła 45 miast na sześciu kontynentach i pokonała 123 tysiące kilometrów.


Dostawa pierwszego Bombardiera CS100

30 czerwca pierwszy egzemplarz Bombardiera CS100 trafił do linii Swiss. Maszyna weszła do służby w lipcu.


LIPIEC

Papież Franciszek wraca do Rzymu


Ponad 135 tysięcy ludzi śledziło powrót papieża Franciszka do Rzymu ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ojciec Święty wrócił do domu na pokładzie Dreamlinera LOT-u.


SIERPIEŃ

Katastrofa lotu 521 linii Emirates


B773 linii Emirates (lot EK 521) 3 sierpnia zapalił się podczas awaryjnego lądowania na lotnisku w Dubaju. Po dokonaniu przyziemienia kapitan próbował ponownie wystartować. Wypadek okazał się najpoważniejszym jaki przydarzył się liniom lotniczym Emirates w przeciągu ponad trzydziestoletniej działalności. Według wstępnego raportu, samolot ostatecznie uderzył o ziemię chwilę po decyzji o przejściu na drugi krąg.


Super 80 na emeryturze

23 sierpnia linie American Airlines wycofały ze służby samoloty MD-83 i MD-83, w sumie 45 samolotów. Swego czasu przewoźnik ten wykorzystywał 370 MD-80.


WRZESIEŃ

An-22 wraca do służby


8 września – po 7 latach spędzonych na ziemi – do służby wrócił Antonov An-22, największy na świecie samolot o napędzie turbośmigłowym.


Tajfun Megi nawiedza Tajwan

Pod koniec września Tajwan nawiedził Tajfun Megi, który - poza spustoszeniem na ziemi  - przyniósł opóźnienia, odwołane loty i zmiany tras. EVA Air 191 trzy razy próbował wylądować w Tajpej, po czym odleciał do Hong-Kongu.


PAŹDZIERNIK

Airbus dostarcza samolot nr 10000


W październiku Airbus Aircraft dostarczył do klienta swój dziecięciotysięczny samolot. A350 trafił do linii Singapore Airlines. Pierwszym samolotem producenta był A300B2 dla Air France. Maszyna weszła do służby w maju 1974 roku.


Szybka naprawa pośrodku niczego

12 października B787 American Airlines lot 288 lecący na FL 380 doznał awarii prawego silnika. Załoga zdecydowała o lądowaniu awaryjnym, lecz znalezienie lotniska, gdy jest się nad Pacyfikiem nie jest łatwe. Njabliższe lotnisko z wystarczająco długą drogą startową było w Cold Bay na Alasce, mieście liczącym jedynie 100 mieszkańców. Jeszcze przed wylądowaniem maszsyny, American Airlines zaczęło głowić się, jak sprawić by pasażerowie dolecieli do lotniska docelowego, a 787 wrócił na niebo.


Eastern Airlines 737 wypada z pasa w Nowym Jorku

27 października samolot linii Eastern Airlines wypadł z pasa podczas lądowania na lotnisku La Guardia w Nowym Jorku. Na pokładzie znajdował się m.in. kandydat na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike Pence, członkowie jego sztabu i dziennikarze. Nikomu nic się nie stało.


LISTOPAD

Polowanie na An-225


W listopadzie An-225 znów ruszył w drogę, a wraz z nim tysiące internautów. Tym razem śledzenie było trudniejsze, bo harmonogram ciągle się zmieniał i dochodziło czasem do nieprzewidzianych startów i lądowań.


Pierwszy lot Airbusa A350-1000

24 listopada z lotniska w Tuluzie po raz pierwszy wystartował A350-1000. Odrzutowiec jest napędzany jest silnikami Rolls-Royce Trent XWB-97, może zabrać do 366 pasażerów i wykonywać loty na odległość prawie 15 tys. km.


Katastrofa lotu LMI2933

28 listopada, ok. 22.00 LT (03.00 UTC, 29 NOV) w pobliżu Meddelin w Kolumbii, rozbił się RJ-85 (znaki rejestracyjne CP-2933) należący do linii Lamia Bolivia. Samolot wykonywał rejs z Santa Cruz w Boliwii z 72 pasażerami i 7 członkami załogi. Wśród pasażerów była m.in. brazylijska drużyna piłki nożnej.


Dostawa pierwszego Bombardiera CS300

29 listopada do linii AirBaltic trafił pierwszy seryjny Bombardier CS300. Statek powietrzny wszedł do służby w grudniu ubiegłego roku.


GRUDZIEŃ

Katastrofa Pakistan International Airlines 661


7 grudnia, o godz. 11.30 UTC rozbił się ATR-42-500 (znaki rejestracyjne AP-BHO). Samolot wykonywał lot nr PK-661 do Islamabadu z miasta Chitral na północy kraju. Na pokładzie znajdowało się 42 pasażerów i 5 członków załogi.


Magia Bożego Narodzenia

Wszystkim, nawet pilotom, udzielił się świąteczny nastrój. Niektórzy postanowili wskoczyć za stery i pokazać jak bardzo. Przez cały grudzień byliśmy świadkami wielu choinek i życzeń „wesołych świąt” kreślonych na niebie. 

Źródło: flightradar24.com/blog
comments powered by Disqus