HondaJet z certyfikatem typu FAA

Odrzutowce HondaJet

8 grudnia br., Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) przyznała certyfikat typu lekkiemu odrzutowcowi biznesowemu HondaJet HA-420. Uzyskane zatwierdzenie umożliwiło producentowi rozpoczęcie pierwszych dostaw tego samolotu.

Honda Aircraft z siedzibą w Greensboro, w Północnej Karolinie, dążyła do uzyskania certyfikatu typu przez ponad 12 lat. Oryginalny prototyp HA-420 wykonał pierwszy lot w 2003 r, ale kolejne testy skłoniły Hondę do przeprojektowania m.in. jednostek napędowych, które zostały opracowane przez firmę GE Aviation.

Po kilku kolejnych opóźnieniach, w marcu bieżącego roku, Honda Aircraft otrzymała tymczasowe zatwierdzenie FAA, ale dopiero ostateczny certyfikat umożliwia sprzedaż biznes jeta na całym świecie.

Zgodnie ze specyfikacją producenta, HondaJet posiada długość 12,7 m, wysokość 4,3 m i rozpiętość skrzydeł 12,1 m. Odrzutowiec może wznieść się na FL430, wykonywać loty z prędkościami dochodzącymi do 420 KTAS na odległość 2600 km (VFR) i 2200 km (IFR). Do startu i lądowania maszyna wymaga pasa startowego o długości co najmniej 1200 m. Oprócz dwóch pilotów, na pokładzie będzie mogło przebywać do sześciu pasażerów. Cena samolotu została skalkulowana na poziomie ok. 4,5 mln dolarów.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus