Cessna Citation Latitude rusza w trasę po Europie

Cessna Citation Latitude

Cessna Aircraft rozpoczęła trwające 3 tygodnie turnee po Europie ze swoim najnowszym business jetem Citation Latitude. Trasę zainaugurowano 15 września w Londynie na pokazach Business and General Aviation Day.

Po demonstracji na lotniskach Europy przyjdzie kolej na tour po Bliskim Wschodzie i Azji. Firma spodziewa się sporego zainteresowania nowym modelem, zwłaszcza od swoich obecnych klientów. – Latitude jest wyjątkowym produktem w ofercie Cessny. Samolot napędzany jest przez dwa silniki Pratt & Whitney Canada PW306D1 i jest jednym z dziewięciu w rodzinie Citation, plasując się pomiędzy super-lekkim modelem XLS+, a średniej wielkości Sovereign +.

Spodziewamy się, że Latitude szturmem zdobędzie pozycję lidera w segmencie średnich business jetów – powiedział wiceszef sprzedaży Trexton Aviation (właścicela Cessna Aircraft Company), Tom Perry.

Cessna nie obawia się także konkurencji ze strony największego rywala Citation Latitude na rynku europejskim – Embraera Legacy 500, który od maja lata już nad starym kontynentem. – Nie mamy się czego bać, ze spokojem czekamy na wybór jakiego dokonają klienci – dodał Perry.


Citation Latitude posiada długość 18,97 m, wysokość 6,38 m i rozpiętość 22,05 m. Może wykonywać loty z prędkościami dochodzącymi do 826 km/h na wysokości FL450 (13,716 m). Zasięg samolotu to ok 5 tys. km. Cena egzemplarza wynosi 16,3 mln dolarów.

Maszyna na początku roku uzyskała certyfikat typu Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA). Proces cerytfikacji na rynku europejskim ma się zakończyć w czwartym kwartale tego roku. 

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus