700 egzemplarz modelu TBM Daher Socata trafił do klienta

Daher-Socata TBM 900

Firma Daher-Socata dostarczyła 700 egzemplarz jednosilnikowego turbośmigłowego modelu TBM, 25 lat po wejściu do służby pierwszych egzemplarzy samolotów tej rodziny. TBM 900, który uczestniczył w uroczystości, został 15 grudnia przekazany prywatnemu użytkownikowi z USA.

"Dostawa 700 egzemplarza TBM wskazuje na pełną akceptację koncepcji turbośmigłowej jednosilnikowej konstrukcji, która jest wizytówką lotniczej działalności firmy Daher", powiedział Stéphane Mayer, prezes francuskiej spółki, która posiada siedzibę główną w Tarbes. "Teraz oczekujemy na kolejne kamienie milowe, jakie czekają nas w przyszłości", dodał. TBM 700 został certyfikowany jako pierwszy seryjnie produkowany jednosilnikowy samolot z kabiną ciśnieniową.

W 2005 r. wersję tę zastąpił model TBM 850, który został poddany modernizacji, obejmującej m.in. nowocześniejszy silnik. Od tego czasu ponad 320 jego egzemplarzy zostało dostarczonych do klientów na całym świecie. TBM 850 także jako pierwszy jednosilnikowy turbośmigłowy samolot został wyposażony w szklany kokpit G1000. Producent poinformował, iż do chwili obecnej sprzedał już 35 egzemplarzy modelu TBM 900 i podkreśla, że popyt na ten warty 3.7 mln dolarów i wyposażony w silnik PT6A-66D Pratt & Whitney Canada samolot, wciąż pozostaje silny.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.tbm.aero

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus