FLARIS LAR 1 już wkrótce wystartuje z lotniska w Zielonej Górze
Inżynierowie producenta samolotu – firmy Metal-Master ponownie przeprowadzili jego ważenie, niwelację oraz kontrolę układu sterowania. Przeprowadzono pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego próby naziemne silnika FJ33-5A firmy Williams International, który został wyposażony w nowej generacji, sterownik silnika ECU opracowany i wyprodukowany przez inżynierów Williams Int.
ECU jest w pełni cyfrowym elektronicznym systemem sterowania silnika zarządzającym całościowo parametrami silnika i podzespołów napędowych, w tym układu zasilania paliwem FCU. ECU optymalizuje zużycie paliwa oraz precyzyjnie nadzoruje ciąg silnika. ECU współpracuje z autorskim komputerem pokładowym samolotu FFAS®️ (FLARIS FLIGHT ASSITANCE SYSTEM®️) opracowanym przez inżynierów producenta Metal-Master.
FFAS® jest odpowiedzialny za kontrolę, monitoring stanu technicznego zabudowanych na pokładzie samolotu wszystkich urządzeń. FFAS® został wyposażony w bardzo szybki procesor. Trwają prace laboratoryjne, którego mają potwierdzić jego zdolności wspomagania pracy pilota podczas każdej z krytycznych faz lotu tak by FLARIS LAR 1 w niedalekiej przyszłości mógł pełnić funkcję samolotu opcjonalnie pilotowanego.
Celem projektantów samolotu FLARIS LAR1 jest uproszczenie pilotażu, tak by samolot mógł zostać dopuszczony do użytkowania przez pilotów posiadających licencję PPL. Według przedstawicieli producenta oblot Flarisa ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.
- Serdecznie dziękujemy dyrekcji Portu Lotniczego w Zielonej Górze za udostępnienie nam lotniska do przeprowadzenia prób w locie samolotu oraz za życzliwe przyjęcie i pomoc – mówi Rafał Ładziński, pomysłodawca i producent odrzutowca. Flaris Lar 1 jest najbardziej ekonomicznym na świecie, dyspozycyjnym samolotem, który tworzy nową klasę High Speed Presonal Jet (HPJ).
Komentarze