FIS English Day – dziękujemy za udział!

FIS, źródło: fis.pansa.pl

1 kwietnia 2010 roku, był dniem frazeologii angielskiej w przestrzeni niekontrolowanej. W skali całego kraju, na "zgłoszonych" 507 operacji lotniczych, które miały miejsce w przestrzeni klasy G, łączność z FIS w języku angielskim nawiązało 119 pilotów. Stanowi to 23% ogółu. 50 z nich miało miejsce w sektorze FIS Poznań, 39 – FIS Warszawa, 12 FIS – Olsztyn, 11 – FIS Gdańsk i 7 – FIS Kraków.

Tego dnia, w przestrzeni klasy G niewiele było przelotów międzynarodowych zagranicznych statków powietrznych – siłą rzeczy odbywających się w języku angielskim – stąd te ponad sto operacji to dzieło polskich pilotów, którzy odpowiedzieli na propozycję przyłączenia się do FIS English Day.

Najbardziej cieszy nas, że obok głosów doskonale znanych z eteru z częstego posługiwania się lotniczym angielskim, dało się słyszeć pilotów, którzy prawdopodobnie po raz pierwszy prowadzili komunikację w tym języku. Dla nich należą się wielkie brawa.

Dziękujemy tym, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do popularyzacji angielskiej frazeologii lotniczej wśród pilotów latających w przestrzeni klasy G i zachęci do częstszego posługiwania się tym językiem.

Andrzej Rutkowski
Przegląd Lotniczy
FIS Warszawa/Olsztyn

Czytaj równieź: FIS English Day - 1. kwietnia 2010

Źródło: FIS
comments powered by Disqus

Komentarze

Wicie może czy gdzieś w sieci można posłuchać korespondencji na częstotliwości któregoś z FIS-ów?

Polecam http://www.liveatc.net/ Polskich FISów tam nie ma, ale są lotniska (TWR, APP) z różnych zakątków świata. Głównie ruch IFR po angielsku.

Jeśli chodzi o polski FIS to raczej, niestety, takiego miejsca w sieci nie znajdziesz.

Latalem, korespondowalem po angielsku - bylo super. Zamiast kazdego pierwszego dnia miesiaca proponuje kazdy PIERWSZY WEEKEND MIESIACA po angielsku. Znakomite doswiadczenie - wielkie dzieki dla FIS !!
Wesolych Swiat

Ja też proponuję zmienić termin na jakiś bardziej w sezonie. 1-go kwietnia niewiele samolotów lata. Wydaję mi się, że maj-czerwiec byłby o niebo lepszy. Natomiast idea wspaniała.
Pozdrawiam

Latałem w dniu 1-go kwietnia i po raz pierwszy użyłem jęz. angielskiego na FIS W-wa i FIS Olsztyn. Odbyło się bez żadnych problemów. Proszę o ustanowienie każdego 1-go dniem English Day. To wspaniała sprawa i daje poczucie w pierwszych chwilach, ze gdyby co do czego to i tak będzie ok. bo ludzie z FIS ta fajna ekipa i też piloci.

Pozdrowienia.

Mam nadzieję że będą powtórki bardziej w "sezonie".

Poznań! Poznań!
;)