Przejdź do treści
Źródło artykułu

Finlandia: była prezydent Halonen i byli premierzy odbywali loty czarterowe rosyjskimi samolotami

Była prezydent Finlandii Tarja Halonen oraz premierzy tego kraju w latach 2007-2011 w trakcie pełnienia urzędu podróżowali prywatnymi samolotami należącymi do rosyjskich banków i rosyjskich biznesmenów – wynika ze śledztwa reporterów radia Yle.

Według opublikowanego w czwartek reportażu kancelaria prezydenta i rady ministrów - organizująca służbowe loty poprzez fińską spółkę, od dekad zajmującą się bukowaniem czarterów dla fińskich władz – nie była świadoma, że poszczególne maszyny były własnością rosyjskich podmiotów.

Sprawa wyszła na jaw po analizie dokumentów, które wyciekły z rajów podatkowych (afery Panama Papers, Pandora Papers), oraz pochodzących z cypryjskich rejestrów handlowych. Spółka korzystała z odrzutowców będących rosyjską własnością przez 15 lat, a przedstawiciele najwyższych władz Finlandii odbyli co najmniej kilkanaście lotów tymi samolotami – ujawniano w raporcie.

Chodzi przede wszystkim o przeloty Halonen, prezydent Finlandii w latach 2000-2012, oraz premierów: Mattiego Vanhanena (2003-2010, obecnie marszałka parlamentu), Mari Kiviniemi (2010-2011), Jyrkiego Katainena (2011-2014, później także unijnego komisarza).

Yle podkreśla, że faktyczni właściciele maszyn nie zostali zgłoszeni do fińskiego rejestru, a rosyjskie podmioty ukrywają się za anonimowymi spółkami z rajów podatkowych. Urzędnicy nie odpowiedzieli na pytanie, czy kontrowersyjne przeloty mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa – zaznaczono.

Podkreślono przy tym, że fińskie władze korzystają z czarterów „w sytuacjach wyjątkowych”. Zazwyczaj prezydent i ministrowie podróżują normalnymi lotami rejsowymi.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ akl/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony