"Lotnisko bliżej miasta" - biuletyn nr 3

II Festyn Lotniczy „Lotnisko bliżej miasta”

Stowarzyszenie "Lotnisko Bliżej Miasta" oraz Starosta Powiatu Ostrowskiego zapraszają na II Festyn Lotniczy, który odbędzie się 26 oraz 27 maja 2012 na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie. Współorganizatorem imprezy jest Aeroklub Ostrowski oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy pokazy kunsztu lotniczego pilotów z kraju i z zagranicy. Zaprezentują się Siły Powietrzne RP, Wojska Lądowe RP, Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, cywilne grupy akrobacyjne oraz piloci w pokazach indywidualnych, samoloty i szybowce historyczne, motoszybowce, balony, paralotnie i motolotnie oraz wiatrakowce. Odbywać się będą również skoki spadochronowe.

To, co w ubiegłym roku było tylko marzeniem grupy entuzjastów, teraz posiada już swoją markę i, co najważniejsze, jest doceniane przez wielu. Festyn Lotniczy otrzymał bowiem kilka nagród i wyróżnień. Ostatnia z nich to nagroda specjalna podczas gali Ostrowianin Roku.

Wcześniej Festyn uznany został w Plebiscycie Lotnicze Orły, organizowany przez portal lotniczapolska.pl, za drugi pod względem organizacji w Polsce. Swoją nagrodę Festynowi przyznał także Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Przez ostatnie tygodnie publikowaliśmy na naszej stronie internetowej informacje o najnowszych atrakcjach II Festynu Lotniczego. W dużej mierze potwierdzaliśmy to, o czym informowaliśmy w poprzednim biuletynie. Teraz, kiedy do Festynu dzieli nas pięć tygodni, nadszedł czas na podsumowanie.

Tego roku na michałkowskim niebie zaprezentuje się para samolotów ponaddźwiękowych Su-22. Są to myśliwsko-bombowe samoloty z napędem odrzutowym, będące na wyposażeniu Sił Powietrznych RP. Kolejnym punktem programu będzie pokaz dynamiczny w locie śmigłowca SW-4 Puszczyk.

Na wystawie statycznej będą mogli Państwo zobaczyć śmigłowce W-3 Sokół oraz Mi-2, skierowane na Festyn przez Dowództwo Wojsk Lądowych RP. Natomiast Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wydzieliła śmigłowce W3-RM Anakonda lub SH-2G Kaman oraz pływający Mi-14. Jak łatwo zauważyć, zaprezentujemy w bardzo szerokim przekroju śmigłowce polskiej armii.

Po raz kolejny wystąpi Grupa Akrobacyjna Żelazny. Podniebne akrobacje wykonywane w szyku to specjalność zespołu. Grupa przygotowała nowy program na rok 2012, dlatego pokaz będzie zupełnie inny od tego, który został przedstawiony w roku 2011.

Pierwszy raz do Michałkowa przyleci rozsławiony na całym świecie czeski zespół akrobacyjny The Flying Bulls – Latające Byki. Grupę tworzy czworo doświadczonych pilotów o międzynarodowej sławie. Liderem grupy jest kobieta - Radka Machova, pozostali trzej piloci to Jiří Saller, Daniel Polonec oraz Miroslav Krejčí. Zespół wykonuje loty na czterech samolotach typu Zlin 50XL w charakterystycznym malowaniu firmy Red Bull.

Nie zabraknie także formacji 3AT3, która w tym roku wystąpi w pokazie lotniczym na czterech samolotach.

Niekwestionowanymi gwiazdami akrobacji będą Jurgi Kairys, Artur Kielak oraz Ireneusz Rozum. Mrożące krew w żyłach próbki ich możliwości można już oglądać w Internecie. Jurgi Kairys to mistrz świata w akrobacji samolotowej, którego pokazy przyprawiają o zawrót głowy - zdobył pięć medali w Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy w Akrobacji Samolotowej. Z kolei Artur Kielak, na co dzień pilot Boeingów, jest Mistrzem Polski w Akrobacji. Ireneusz Rozum gościł już na naszym lotnisku w roku ubiegłym – zaprezentuje się na samolocie Skybolt 300.

Obecne będą również następujące statki powietrzne: wodnosamolot DHC2-Beaver, samolot przeciw pożarowy i gaśniczy M18B Dromader, Pilatus PC-12, AVIAT A-1 Husky, Turbo Finist, Cessna 172, śmigłowce Robinson 44 oraz samoloty historyczne RWD-5R, Curtis Jenny, Tulak Auster V oraz Piper Cub.

W ramach działalności statutowej Aeroklubu Ostrowskiego latać będą szybowce, motoszybowce, balony, wiatrakowce, paralotnie, motolotnie. Przez cały dzień będą odbywać się skoki spadochronowe. Łączna ilość prezentowanych statków powietrznych może przekroczyć liczbę 100.

Poza atrakcjami lotniczymi zorganizujemy na lotnisku szereg imprez towarzyszących, m.in. zlot zabytkowych samochodów organizowany przez Automobilklub Ostrowski, inscenizację historyczną przygotowaną przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcji Historycznych, obecny będzie Ostrowski Klub Krótkofalowców, przygotowujący się do połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Festyn lotniczy w oczach dziecka” oraz Powiatowe Święto Sera pod patronatem Spółdzielni Mleczarskiej Lazur.

Na Festynie Lotniczym w Michałkowie szykują się atrakcje nie tylko dla amatorów podniebnych wrażeń, ale także dla smakoszy. Swoje serowe miasteczko przygotuje specjalnie Spółdzielnia Mleczarska Lazur. W miasteczku serowym będzie można degustować wyśmienite sery produkowane przez skalmierzycką mleczarnię, ale także wiele innych produktów mleczarskich dostarczanych przez różnych producentów.

Dziękujemy firmie Alspaw z Ostrowa Wielkopolskiego, która udostępni nam profesjonalną scenę, z której prowadzona będzie impreza. Robert Banaszkiewicz zadba o profesjonalny komentarz w trakcie imprezy. W tym roku pojawi się nagłośnienie, które zapewni dobrą słyszalność na całej płycie lotniska oraz podkłady muzyczne do pokazów lotniczych. Więcej będzie punktów gastronomii, toalet i miejsc parkingowych.

Duża ilość prezentowanych maszyn, począwszy od ciężkich samolotów bojowych po najlżejsze konstrukcje lotnicze, sprawia, że II Festyn Lotniczy „Lotnisko Bliżej Miasta” będzie wydarzeniem na skalę ogólnopolską. Świadczyć może o tym duża ilość partnerów medialnych, która zechciała z nami w tym roku współpracować. Impreza posiada bardzo dobrą promocję nie tylko w południowej Wielkopolsce, ale także w całym kraju. Obecnie finalizujemy rozmowy z mediami ogólnopolskimi. Pragniemy podtrzymać ubiegłoroczną współpracę z telewizją TVN.

Zaprosiliśmy wybitnych gości, którzy swoją obecnością uświetnią naszą imprezę, m.in. Panią Adelę Dankowską – legendę polskiego szybownictwa, Pana gen. bryg. pilota kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego oraz Pana kapitana Tadeusza Wronę.

W ramach Festynu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Mam Marzenie i pragniemy spełnić marzenie dwójki dzieci o skoku ze spadochronem oraz locie szybowcem.

Lista atrakcji II Festynu Lotniczego nie jest zamknięta. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie jeszcze Państwa zaskoczyć. Naszym marzeniem jest przyciągnięcie samolotów transportowych Hercules. Ich obecność nie jest jednak przesądzona.

W dotarciu do szeregu instytucji państwowych pomaga nam wiele osób, ale o kilku chcielibyśmy tutaj wspomnieć. Wspiera nas m.in. Witold Sitarz - nasz senator i pilot Aeroklubu Ostrowskiego, a także poseł Marek Orzechowski i Rafał Żelanowski.

W kolejnym, ostatnim już biuletynie, podamy szczegółowe informacje organizacyjne. Jednak już teraz apelujemy do Państwa o jak najwcześniejszy przyjazd na lotnisko. Drogi wokół lotniska mają określoną przepustowość i rzeczą normalną będzie, iż zostaną zablokowane, jeśli większość gości zdecyduje się na przyjazd w ostatniej chwili. Gastronomia będzie działała cały dzień. Więcej informacji dostępnych jest na www.festynostrow.pl oraz www.facebook.com/festynostrow.

***

Podczas tegorocznej edycji Ostrowianina Roku przyznano tytuł Wydarzenia Specjalnego dla Festynu Lotniczego w Michałkowie, którego organizatorem był Aeroklub Ostrowski.

Współorganizatorem pierwszego Festynu byli również Starosta Ostrowski oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Obejrzyj: Festyn Lotniczy "Lotnisko bliżej miasta" Wydarzeniem Specjalnym roku 2011


Źródło: festynostrow.pl
comments powered by Disqus