Lotnisko bliżej miasta (biuletyn nr 2)

II Festyn Lotniczy „Lotnisko bliżej miasta”

Stowarzyszenie „Lotnisko Bliżej Miasta”, Aeroklub Ostrowski wraz ze Starostą Ostrowskim zapraszają na II Festyn Lotniczy organizowany pod hasłem „Lotnisko bliżej miasta” w dniach 26-27 maja 2012 na lotnisku w Michałkowie k/Ostrowa Wielkopolskiego.

Do Festynu pozostały tylko cztery miesiące. Jest to czas, który pragniemy wykorzystać możliwie jak najlepiej, aby majowy Festyn w Michałkowie był imprezą, która przyciągnie tysiące widzów z kraju i z za granicy. Najważniejsze jest jednak, aby w niedzielny wieczór po wszystkich atrakcjach, które zostaną przez nas przygotowane, wrócili Państwo do domu z uśmiechem na twarzy. Niniejszy biuletyn publikujemy, aby podzielić się z Państwem tym, co udało nam się już osiągnąć oraz przedstawić plany na najbliższe tygodnie. Zespół organizacyjny pracuje codziennie od wczesnych godzin porannych, aż do późnego wieczora.

W poprzednim biuletynie przytoczyliśmy pozytywne komentarze na temat zeszłorocznej edycji Festynu. Jednak przez ostatnie miesiące śledziliśmy fora internetowe, w których pisali Państwo również o naszych przeoczeniach. W tym roku wszystkie błędy pragniemy naprawić oraz poświęcić większą uwagę sprawom, o których myśleliśmy, że były już dopięte na ostatni guzik.

Na sam początek pragniemy poinformować, że niekwestionowany mistrz akrobacji samolotowej Jurgis Kairys weźmie udział w II Festynie Lotniczym w Michałkowie. Będą mieli Państwo okazję oglądać zapierające dech w piersiach pokazy przez dwa festynowe dni. Pilot potwierdził już swój przylot do Michałkowa. Ogromna dynamika pokazów, ewolucje zaprzeczające wszelkim zasadom aerodynamiki, a do tego niezwykły kunszt pilotażu - właśnie to cechuje litewskiego akrobatę.

Pilot Artur Kielak wraz ze swoim samolotem Extra 330LC to kolejny gość naszej imprezy, który potwierdził swój udział. Jest to młody, aczkolwiek niesłychanie utalentowany akrobata. Na co dzień kapitan samolotu pasażerskiego Boeing 737. W roku 2011 zdobył tytuł Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej oraz ulokował się na bardzo dobrej, szóstej pozycji w Mistrzostwach Europy w roku 2011. Decyzją internautów został wybrany Człowiekiem Roku General Aviation 2011 w Plebiscycie "Lotnicze Orły".

Przygotowanie zaplecza gastronomicznego powierzyliśmy firmie „Darko gastronomia”. Jest to dynamicznie rozwijająca się firma z branży gastronomicznej, funkcjonująca już od 1999 roku. Działalność firmy skupia się na obsłudze masowych imprez plenerowych. Ich dewizą jest wysoka jakość, dlatego „Darko gastronomia” nie korzysta z usług podwykonawców. Przy organizacji przetargu postawiliśmy kilka kryteriów m.in. różnorodność potraw, przystępne ceny, maksymalne skrócenie kolejek do kas jak również duża ilość miejsc siedzących, osłoniętych przed słońcem. Tylko „Darko gastronomia” spełniła wszystkie kryteria. Całość gastronomii będzie skupiała się w dwóch punktach, po zachodniej i wschodniej części głównego sektora dla publiczności. Trzeci, mniejszy punkt, będzie funkcjonował wzdłuż wschodniej granicy południowego parkingu. Firma „Darko gastronomia” zajmuje się również organizacją atrakcji dla najmłodszych widzów w postaci wesołego miasteczka oraz dmuchanych zamków ze zjeżdżalniami. My, jako organizatorzy, zapewniamy dużą ilość stoisk z pamiątkami o tematyce lotniczej.
Kolejny ważny punkt to toalety oraz punkty higieny osobistej. Zabezpieczeniem sanitariatów zajmie się doświadczona firma Toi-Toi. Na lotnisku rozlokujemy blisko 200 przenośnych toalet, nad których czystością będziemy czuwać na bieżąco.

Dochodziły do nas sygnały, że autobusy dowożące Państwa na Festyn były przepełnione. Wszystko to było spowodowane ogromnym zainteresowaniem Festynem Lotniczym. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, iż może zabraknąć miejsc. Poczynimy starania, aby firmy MZK Ostrów Wielkopolski oraz Kaliskie Linie Autobusowe zwiększyły ilość autobusów kursujących do Michałkowa w dniach Festynu.

Na dużą niedogodność skarżyła się część z gości, którzy zdecydowali się na przyjazd samochodem. Jednak tutaj wina leżała również po stronie kierowców. Drogi wzdłuż lotniska oraz wjazdy na parkingi mają określoną przepustowość, dlatego nie wytrzymały napływu tak dużej ilości samochodów. Od rana do około godziny 15.00 drogi były przejezdne. W godzinach szczytowych (szczególnie podczas przelotu samolotów F-16) zakorkowane były nie tylko drogi przy lotnisku, ale również drogi krajowe. Już teraz apelujemy do Państwa o wcześniejszy przyjazd na lotnisko. Impreza zacznie się już od porannych godzin. Zachęcamy do wzięcia ze sobą koców oraz krzeseł turystycznych, aby spędzić te dwa dni w piknikowej atmosferze. Gwarantujemy, że pomoże to rozładować ruch na drogach przy lotnisku.

Wysłaliśmy dużą ilość listów do sponsorów oraz instytucji samorządowych. Jak do tej pory najpoważniejszym partnerem okazał się Starosta Powiatu Ostrowskiego, który podtrzymał zeszłoroczną współpracę.

Pragniemy ściągnąć do Michałkowa najlepszych pilotów oraz grupy akrobacyjne. Jednak to wszystko wiąże się z dużymi kosztami, o których czasami nie zdajemy sobie sprawy, np: ochrona, ubezpieczenie imprezy, opłaty za prąd, paliwo lotnicze i parafinę, która służy do wytwarzania tzw. „białych dymków”. Apelujemy do sponsorów o pomoc. Zachęcamy do wykupienia reklamy na stronie Festynu. Koszt nie jest wygórowany, a liczy się dla nas każda przysłowiowa złotówka.

Skierowaliśmy pismo do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o objęcie honorowym patronatem Festynu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Przypominamy, że Pan Prezydent skierował w zeszłym roku list do przybyłych gości na pierwszą edycję Festynu „Lotnisko Bliżej Miasta”. Pan Prezydent gościł już na naszym lotnisku. W trakcie tej wizyty znalazł czas na krótkie rozmowy z ostrowskimi pilotami oraz na zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

List skierowaliśmy również do Ministra Obrony Narodowej RP o wpisanie Festynu Lotniczego „Lotnisko Bliżej Miasta” do kalendarza imprez cyklicznych.

Dowództwo Sił Powietrznych RP otrzymało pismo z prośbą o skierowanie na II Festyn w Michałkowie następujące statki powietrzne:

 • klucz samolotów F-16 – przelot oraz pokaz w locie,

 • zespół akrobacyjny „Biało Czerwone Iskry” – grupa siedmiu samolotów z napędem odrzutowym,

 • dwa śmigłowce Mi24 – prezentacja statyczna na ziemi oraz dynamiczna w locie,

 • śmigłowiec Mi2 - prezentacja statyczna na ziemi oraz dynamiczna w locie.

Zaprosiliśmy również licznych gości z kraju i zagranicy m.in.:

 • The Flying Bulls – czeski zespół akrobacyjny składający się z czterech samolotów latających w barwach firmy Red Bull,

 • grupa akrobacyjna „Żelazny” – najsławniejszy polski cywilny zespół akrobacyjny,

 • Robert Kowalik na samolocie Skybolt,

 • samolot TS-8 Bies

 • grupa 3AT3

 • samolot RWD-5,

 • samolot Jungmann,

 • samolot Zlin 526,

 • samolot Pilatus PC-12 z Opola,

 • trzy balony na ciepłe powietrze,

 • zabytkowe szybowce: Czpla, Lis oraz Salamandra,

 • samolot Cessna 180,

 • samoloty ultralekkie,

 • motolotnie,

 • paralotnie.


Festyn ma charakter otwarty. Z przyjemnością pragniemy zaprosić szanowne koleżanki i szanownych kolegów pilotów do wzięcia udziału w organizowanym przez nas Festynie. Będzie to dla Was możliwość do zaprezentowania swoich samolotów, jak również innych, ciekawych konstrukcji lotniczych. Przylot jest bezpłatny. Na miejscu będzie istniała możliwość zatankowania. Zajmiemy się również rezerwacją hotelu w przystępnej cenie. Istnieje również możliwość noclegu na polu namiotowym z dostępem do sanitariatów. Prosimy wypełnić formularz, który znajduję się na stronie www.festynostrow.pl w zakładce zgłoszenie. Będziemy wdzięczni za wypełnienie wszystkich pól odnośnie konfiguracji i danych statku powietrznego, jak również za przesłanie fotografii. Wszystkie te informacje zostaną umieszczone na stronie Festynu oraz na tabliczce informacyjnej, która będzie znajdowała się przed statkiem powietrznym podczas Festynu.

Impreza rozrasta się już do rangi międzynarodowej. Nie ukrywamy, że jest nam z tego faktu bardzo miło. Pragniemy promować szeroko pojęte lotnictwo, jak również lotnisko Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie. Rozpoczęliśmy już rozmowy z mediami ogólnopolskimi, jak również lokalnymi, jednak na ten temat napiszemy więcej wkrótce.

Zapraszamy do częstego odwiedzania strony internetowej Festynu www.festynostrow.pl oraz profilu na Facebooku www.facebook.com/festynostrow

Organizatorzy II Festyn Lotniczy „Lotnisko bliżej miasta”  

Więcej informacji w Biuletynie nr 2 II Festynu Lotniczego "Lotnisko bliżej miasta"

Źródło: festynostrow.pl
comments powered by Disqus