Festyn Lotniczy już w najbliższy weekend

Festyn Lotniczy "Lotnisko bliżej miasta"

Aeroklub Ostrowski wraz ze Starostą Ostrowskim oraz Prezydentem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zapraszają na Festyn Lotniczy organizowany pod hasłem „Lotnisko bliżej miasta” w dniach 21-22 maja 2011 na lotnisku w Michałkowie k/Ostrowa Wielkopolskiego.

Już za tydzień lotnisko w Michałkowie będzie tętnić życiem. Festyn „Lotnisko bliżej miasta” to wydarzenie na skalę całego regionu Południowej Wielkopolski. Organizowany w Michałkowie Festyn rozrasta się już do imprezy regionalnej. Obok dwóch samorządów Powiatu Ostrowskiego i Miasta Ostrowa pojawiły się kolejne: Gmina Ostrów, Miasto Kalisz, Powiat Kaliski i Krotoszyn, które chcą się zaangażować w jego powstawanie.

Jednym z powodów zaangażowania się coraz większej liczby partnerów w projekt w Michałkowie jest z pewnością ogromne zainteresowanie imprezą mediów ogólnopolskich. W pierwszy dzień imprezy telewizja TVN, będzie prezentowała imprezę na żywo w programie "Dzień Dobry TVN". Na specjalne zaproszenie drogą lotniczą przybędzie do Michałkowa podróżniczka i dziennikarka - Martyna Wojciechowska, znana z programu „Kobieta na krańcu świata”.


Martyna Wojciechowska będzie gościem festynu. Podróżniczka i dziennikarka przyjedzie na dwa dni do Michałkowa na specjalne zaproszenie Aeroklubu Ostrowskiego./ fot. www.martynawojciechowska.pl

Główną atrakcją Festynu Lotniczego będzie prezentacja w locie pary wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Fighting Falcon z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.

Nad Michałkowem zaprezentuje się również gigant wśród śmigłowców – Mi-24 z 56. Pułku Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu. Mi-24 był nazywany przez pilotów radzieckich latającym czołgiem lub krokodylem, od charakterystycznego wydłużonego kształtu i kamuflażu.

Amatorzy akrobacji powietrznych powinni czuć się również w pełni usatysfakcjonowani - pokaz akrobacji samolotowej wykonają członkowie Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. Grupa znana jest nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Zespół korzysta z samolotów Zlin Z-526 i Zlin Z-50 oraz Extra-330. Swój pokaz akrobacji samolotowej zademonstruje także inny znany akrobacyjny pilot – Marek Szufa, który zaprezentuje się na niebie Michałkowa w swoim samolocie Christen Eagle.

Będą również inne loty – zaprezentuje się sekcja szybowcowa, 3AT3 Formation Flying Team, modelarze wystartują w „Memoriale Henryka Jerzyka", zaliczanego do Pucharu Polski, będą pokazy latawców oraz loty paralotniowe i motolotniowe. Słowem – każdy miłośnik lotnictwa (i nie tylko) z pewnością znajdzie coś w sam raz dla siebie.

Podczas imprezy zaprezentuje się również Pyrlandia-Boogie. Jest to pierwsza Profesjonalna Spadochronowa Strefa Zrzutu w Polsce. Od początku istnienia skaczą z wysokości 4000 metrów wykorzystując do tego celu nowoczesne turbośmigłowe samoloty m.in. SM-92 Turbo Finist.

Miłośnicy bardziej przyziemnych pojazdów będą mogli obejrzeć także zlot zabytkowych samochodów. Nie zabraknie także dobrej, muzycznej zabawy. Na scenie zaprezentuje się zespół „The Liverpool”, jeden z najdłużej działających cover bandów w naszym kraju. Muzyczną karierę poświęcili muzyce The Beatles. Od 1998 r. przybliżają publiczności ich songi, a także piosenki naszych rodzimych Beatelsów - Czerwonych Gitar. Uczestnicy festynu będą mogli także posłuchać Młodzieżowej Orkiestry Dętej Wood & Brass Band. Grupa daje rocznie kilkadziesiąt koncertów przy różnych okazjach - od przemarszów, przez uroczystości państwowe i kościelne, po występy sceniczne z muzyką rozrywkową oraz widowiskowe pokazy musztry paradnej.

Wieczorem przybyli goście będą mogli obejrzeć spektakl historyczny pt. „Inscenizacja walk z czasów I wojny światowej, prezentująca walki na froncie wschodnim, z użyciem środków pirotechnicznych oraz replik samolotów”. Będzie też część poświęcona jednej z bardziej znanych postaci I wojny, czyli Czerwonemu Baronowi, którego historia związana była przez krótki czas z Ostrowem. Pierwszy dzień festynu zwieńczy „festiwal sztucznych ogni”.

Na podostrowskie lotnisko zawita także legenda polskiego szybownictwa – Pani Adela Dankowska. Będzie promowała ona swoją książkę „Z głową chmurach”, w której to autorka opisała swoje doświadczenia z lotnictwem.

Atrakcje nie tylko dla amatorów podniebnych wrażeń, ale także dla smakoszy szykują się na Festynie Lotniczym ,,Lotnisko bliżej miasta’’ w Michałkowie. Swoje serowe miasteczko przygotuje specjalnie Spółdzielnia Mleczarska Lazur. W miasteczku serowym będzie można degustować wyśmienite sery produkowane przez skalmierzycką mleczarnię, ale także wiele innych produktów mleczarskich dostarczanych przez różnych producentów.

Większość spraw została dopięta prawie na ostatni guzik, jednak przy imprezie tej skali wciąż jest wiele do zrobienia. Najważniejszą kwestią jest bezpieczny dojazd i przeprowadzenie festynu. Na czas imprezy zmieniona zostanie organizacja ruchu, w tym m.in. wprowadzony ruch jednokierunkowy. Projekt zmian potrzebne mapy i opracowania przygotował Powiatowy Zarząd Dróg. Przygotowanie imprezy wymagać będzie zaangażowania sporych sił. W nocy, tuż przed imprezą, trzeba rozstawiać ok. 180 nowych znaków pionowych, wytyczyć objazdy.

Jeśli chcesz sprawnie i szybko dojechać na festyn ,,Lotnisko bliżej Miasta’’ w Michałkowie skorzystaj z komunikacji autobusowej. Jeśli zdecydujesz się na dojazd własnym samochodem unikaj ulicy Limanowskiego i przyjedź od strony węzła na obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego w miejscowości Franklinów. Bezwzględnie przestrzegaj zmienionej organizacji ruchu i poleceń policji oraz służb porządkowych, które będą kierować do wydzielonych parkingów.

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby usprawnić dojazd na Festyn Lotniczy. W celu zapewnienia płynności dojazdu w dniach festynu zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego. Na drodze wzdłuż lotniska z Michałkowa do Lewkowa zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy, ponadto wszystkie drogi dojazdowe do lotniska zostaną objęte zakazem zatrzymywania.

Zachęcamy wszystkich do korzystania z komunikacji autobusowej. Specjalną linią autobusową ,,L’’ w godzinach od 9.00 do 22.30 w sobotę i od 9.00 do 20.00 w niedzielę, co pół godziny, autobusy z Ostrowa do Michałkowa kursować będą następującą trasą: Komuny Paryskiej – Paderewskiego –Śmigielskiego - Ledóchowskiego - Gimnazjalna - Pl. Bankowy - Partyzancka - Pl.23 Stycznia - Konopnickiej - Al. Słowackiego – Kaliska i dalej obwodnicą do Michałkowa.

Dla tych którzy przyjadą własnymi samochodami przygotowane zostaną dwa parkingi, pierwszy przy drodze wzdłuż lotniska z Michałkowa do Lewkowa, drugi na północno-wschodniej części lotniska przy drodze z Lewkowa do Słaborowic, z którego na płytę lotniska kursować będą autobusy. Wjazd na parking będzie płatny 5zł za samochód za dzień – bilety parkingowe będą brały udział w losowaniu nagród.

Zapraszamy serdecznie wszystkich Państwa na wielkie lotnicze święto – Festyn Lotniczy „Lotnisko bliżej miasta” 21 oraz 22 maja – Lotnisko Michałków.

OrganizatorzyPortal dlapilota.pl patronuje temu wydarzeniu

Czytaj również:
Zmiany w ruchu - ATZ Michałków
Latający czołg w Michałkowie
Festyn Lotniczy "Lotnisko bliżej miasta" w Michałkowie k/Ostrowa Wielkopolskiego
Dwa F-16 nad Michałkowem
"Lotnisko bliżej miasta" - przygotowania nabierają tempa
Wstępny program festynu "Lotnisko bliżej miasta"

 

 

 

Źródło: festynostrow.pl
comments powered by Disqus