Mapy nawigacyjne z symbolami obszarów wykonywania misji kosmicznych

Miejsca kosmicznych aktywności na mapach lotniczych, fot. aeronews

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) zwiększa świadomość i bezpieczeństwo pilotów w przestrzeni powietrznej poprzez dodanie na mapach nawigacyjnych znaczników obszarów skąd wykonywane są misje kosmiczne. Jak podkreśla Agencja, jest to wizualna odpowiedź na dotychczasowy i postępujący rozwój komercyjnych operacji kosmicznych.

Wszystkie dwanaście portów kosmicznych certyfikowanych przez FAA oraz władze federalne, a także miejsca startów i lądowań należące do prywatnych podmiotów, są wizualizowane na mapach za pomocą symbolu rakiety. Obszary te znajdują się na Alasce, w Kalifornii, Kolorado, Florydzie, Nowym Meksyku, Oklahomie, Teksasie i Wirginii. Celem uzyskania pełniejszych informacji, piloci mogą pobrać zapoznać się z instrukcją użytkownika przygotowaną przez FAA (LINK).

Ponadto Agencja zachęca pilotów do sprawdzania bazy danych NOTAM pod kątem wszelkich tymczasowych ograniczeń lotów (TFR) wprowadzonych w celu przekierowania ruchu lotniczego ze stref, gdzie planowane są operacje kosmiczne. W 2020 r. FAA wydała zezwolenie na 41 operacji komercyjnych w przestrzeni kosmicznej (najwięcej w historii), ale w bieżącym roku może być ich ponad 50.

Piloci muszą również być świadomi misji wykonywanych przez NASA, wojsko i inne agencje rządowe, na które FAA nie udziela licencji. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak FAA bezpiecznie i skutecznie integruje komercyjne operacje kosmiczne z narodowym systemem przestrzeni powietrznej, posłuchaj odcinka Ticket to Space w podcaście agencji The Air Up There.

Źródło: Federal Aviation Administration
comments powered by Disqus