Przejdź do treści
Międzynarodowe Zawody o Puchar Gordona Bennetta
Źródło artykułu

Puchar Gordona Bennetta 2020 przełożony na 2021 rok

Jak poinformowała Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), 64. edycja międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta została przełożona na 2021 rok z powodu pandemii COVID-19.

Wyścig, znany również jako Mistrzostwa Świata w Balonach Długodystansowych FAI, początkowo miał odbyć się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2020 r., ze startem z Wrocławia w Polsce. Teraz odbędzie się w 2021 roku w Polsce. Dokładna data zostanie dopiero ustalona.

Biorąc pod uwagę, że edycja 2021 została już przyznana Szwajcarii, konieczne było znalezienie rozwiązania między dwoma organizatorami. Sprawa została szybko rozwiązana, a szwajcarscy organizatorzy chętnie przyjęli tę sytuację i uprzejmie zgodzili się na zorganizowanie wyścigu w 2022 roku.

Formalną decyzję podjęli jednogłośnie polscy i szwajcarscy organizatorzy, Komisja Balonowa FAI (CIA) i FAI.

Dyrektor generalny wydarzenia Arkadiusz Iwański powiedział: „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za cierpliwość i wsparcie. Podróż się nie kończy, a my teraz koncentrujemy się na zorganizowaniu doskonałego wyścigu w przyszłym roku we Wrocławiu. Współpracujemy już ze stroną organizacji, CIA i FAI. Wrócimy nie później niż do końca września 2020 r., aby przekazać więcej szczegółów.”

Aeroklub Polski, będący gospodarzem polskiej edycji, skierował oficjalny list do FAI, który został przekazany wszystkim uczestnikom wyścigu. Wyjaśnił tę decyzję, wspominając, że na „obecnym etapie nie można przewidzieć, jak rozwinie się epidemia, co oznacza ryzyko zerwania mistrzostw w ostatniej chwili.”

„Dystansowanie widzów w dniu premiery w miejscu publicznym jest niemożliwe. To najbardziej prestiżowe i międzynarodowe wydarzenie wymaga dużo globalnej logistyki, czasu na przygotowanie, promocję, komunikację i wspólną pracę wielu zaangażowanych stron. Obecna sytuacja i nieznana najbliższa przyszłość uniemożliwiają zorganizowanie Coupe Aéronautique Gordon Bennett w tym roku.”

Przeczytaj list od Aeroklubu Polskiego dotyczący Gordon Bennett 2020 – (LINK)


(fot. gb2020.aeroklub-polski.pl)

Organizacja 64. edycji międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta została przyznany Polsce po zwycięstwie Mateusza Rękasa i Jacka Bogadańskiego w 2018 roku, zgodnie z zasadą, że zwycięska drużyna organizuje wyścig we własnym kraju dwa lata po zwycięstwie. W 2019 roku pierwsze miejsce zajęli szwajcarscy piloci Laurent Sciboz i Nicolas Tièche, których zadaniem było zorganizowanie zawodów w 2021 r. (Teraz ponownie zaplanowanych na 2022 r.).

Niestety dla Polski po raz trzeci ich plany dotyczące organizacji międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta zostały zakłócone: w 1939 r. w związku z wybuchem II wojny światowej; w 1983 r. z powodu żelaznej kurtyny; a teraz w 2020 r. z powodu COVID-19. Z drugiej strony tegoroczny wyścig można przełożyć, a nie odwołać. Co więcej, choć oczekiwanie może wydawać się długie, wyścig 2021 będzie jeszcze bardziej wyjątkowy dla wszystkich, którzy śledzą to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie.

Oficjalna strona internetowa: www.legends.gordonbennett.aero oraz www.gb2020.aeroklub-polski.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony