FAI zawiera umowę z WCAR dot. serii wyścigów lotniczych

Samolot na niebie wykonujący akrobację (fot. FAI)

World Championship Air Race (WCAR) podpisało umowę na wyłączną współpracę z FAI w celu zorganizowania międzynarodowej serii festiwali wyścigów lotniczych, która ma zadebiutować w pierwszym kwartale 2022 roku.

Organ zarządzający World Air Sports zapewni zarządzanie sportem i wniesie wkład w nadzór nad bezpieczeństwem nowej serii, jednocześnie przyznając WCAR wyłączne prawa do wystawiania szeregu klasyfikacji w ramach konkursów z bramkami powietrznymi (pylonami). Siedziba organizatorów będzie w Wielkiej Brytanii, gdzie ma na nowo zostać zdefiniowana przyszłość wyścigów lotniczych.

David Monks, Prezydent FAI, powiedział: „FAI z przyjemnością formalnie uhonoruje serię Mistrzostw Świata Air Race, zapewniając jej doświadczenie w nadzorowaniu aspektów bezpieczeństwa i zarządzania sportem, jednocześnie dzieląc się swoją ekscytującą wizją edukacji, inspirowania i zachęcania następnych pokolenie lotników”.

Opierając się na spuściźnie niezwykle popularnego Red Bull Air Race, World Championship Air Race będzie wykorzystywać doświadczenie zespołu produkcyjnego i zawodników zdobyte podczas udziału w ponad 90 wyścigach w 34 różnych miastach na całym świecie, nie tylko po to, aby przywrócić najszybszy motorsport na naszej planecie, ale stworzyć wizytówkę przyszłości lotnictwa, miejskiej mobilności powietrznej i ekologicznie zasilanej, czystej technologii. Z zaangażowaniem w innowacje, edukację i zrównoważenie środowiskowe, WCAR rozpocznie sezon 2022 samolotami wyścigowymi o napędzie konwencjonalnym, współpracując z partnerami z branży lotniczej, aby wykorzystać najnowsze osiągnięcia technologii lotniczej. Od sezonu 3 seria ma się szybko rozwinąć poprzez etapowe wprowadzenie zrównoważonych paliw, elektrycznych układów napędowych oraz elektrycznych konstrukcji pionowego startu i lądowania (eVTOL).

Willie Cruickshank, dyrektor WCAR Race Series, powiedział: „Z przyjemnością ogłaszamy nową, ekscytującą umowę pomiędzy FAI a World Championship Air Race, mającą na celu przywrócenie publiczności wyścigów lotniczych w centrum miasta. Oprócz tworzenia wysoce konkurencyjnych mistrzostw dla kibiców na całym świecie, łączy nas wspólny cel, jakim jest rozwój i zademonstrowanie przyszłości ekologicznego lotnictwa i miejskiej mobilności powietrznej w wymagającym i wysoce konkurencyjnym środowisku."

„World Championship Air Race zaangażuje najlepszych pilotów wyścigowych na świecie, którzy latają najlepszymi samolotami, pod wyłączną jurysdykcją światowego organu zarządzającego, co daje nam bardzo silną pozycję. Sezon inauguracyjny ma się odbyć na początku 2022 r.”

Źródło: fai.org
comments powered by Disqus